“מעבר לעקרון העונג” – לזהות התמכרויות שכיחות ולטפל בסיבות העומק להן

בהנחיית: אודליה כלף, חגי מזלי, איתי עופר, ד”ר נדב שליט, דנית רז
תאריך הפתיחה הקרוב: 24/11/2019
מספר מפגשים: 20

ידע וכלים חדשים לטיפול בשורשי ההתמכרויות דרך מודלים של עבודה עם דפוסי התקשרות וטראומות לא מעובדות.


התייעצו עמנו וקבעו שיחה עם ראש התכנית
mindbody@mindbody.co.il | 072-3942557

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

מידע מלא: “מעבר לעקרון העונג” – לזהות התמכרויות שכיחות ולטפל בסיבות העומק להן

בקורס ייחודי זה, נתייחס למופעים הכרוניים והנפוצים ביותר של התמכרויות שחלקן הגדול נסתרות/מוסתרות או “מתחפשות” לתופעות אחרות, נלמד ידע וכלים חדשים מעולמות הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה ומרחבי הגוף והרוח לטיפול ולשיפור איכות החיים של מטופלים על ידי עבודה עם סיבות העומק להתמכרויות.

לסילבוס הקורס לחצ/י כאן

מנחי הקורס לפי מרחבי לימוד

  1. מיהו המכור? אנשים , חומרים וצעדים | מר חגי מזלי
  2. אלכוהול והתנהגויות ממכרות – האטיולוגיה בראי הפסיכואנליזה | מר איתי עופר
  3. עבודה עם הטראומה שבלב הסימפטום | גב’ אודליה כלף
  4. ההתייחסות הרפואית לתופעת ההתמכרויות | ד”ר נדב שליט
  5. מיינדפולנס והתמכרויות | דנית רז

מיהו המכור? אנשים , חומרים וצעדים | מר חגי מזלי

הצעד הראשון הוא תמיד הקשה ביותר וכאן זה הצעד שמסכים להתקרב ולהבין את מופעי ההרס העצמי בתחום ההתמכרויות.
החלק הראשון של הקורס מזמין לעבודה קבוצתית, חווייתית, שמטרתה לעזור למטפלים להכיר ולעבוד עם החלקים ההתמכרותיים הנמצאים בכל אחד מהם תוך כדי התייחסות לשאלה “מיהו המכור”?
במודולה זו נפתח ונרחיב על החומרים הממכרים הנפוצים ביותר ועל “טיפוסים התמכרותיים” . נעמוד על הקשר בין מאפייני החומר הממכר לסוג הפגיעה ומבנה האישיות, זאת תוך כדי העמקת הידע על התמכרות לגראס, כדורי מרשם, הזייתיים וסמים נפוצים נוספים.
בהמשך, נשים דגש על טיפול אינטגרטיבי , הגישה הבודהיסטית, וטכניקות לעבודה עם התמכרויות בינן  12 הצעדים . בנוסף נלמד על הטיפול הקבוצתי והחשיבות שלו בתוך עולם ההתמכרויות לאורך ההסטוריה.
בסיום היחידה נעשה סיכום של העבודה הקבוצתית האישית ובדיקתה ונעמיק אל תוך ההזדהות של כל אחד מהסטודנטים מתוך מקומו האישי עם עולם ההתמכרויות . בנוסף כחלק מהסיכום נבחן את המושגים והטכניקות שנלמדו בתוך הצגות מקרה מובנות ושיתופים של חברי הקורס.

פסיכולוג שיקומי,MA , (אונ’ בר אילן) רכז טיפולי בכפר איזון ובעל קליניקה פרטית

 אלכוהול והתנהגויות ממכרות – האטיולוגיה בראי הפסיכואנליזה | מר איתי עופר

בושה, הסתרה ופרוורסיה הנם חלק בלתי נפרד מעולמו של “המכור”.
השורשים של תחושות אלו הנם עמוקים ומתקיימים גם במבנים ההתפתחותיים של האישיות וגם כדרכי ההתמודדות שנרכשו במהלך הדרך.
החלק הראשון של מודולה זו מוקדש לאחד החומרים הוותיקים , הנפוצים וההרסניים ביותר בעולם ההתמכרויות והוא האלכוהול.
ביחד ניגע בהרסנות ובמשמעויות הדינמיות של ההתמכרות לאלכוהול, ננתח מקרים ונלמד לאבחן “אלכוהוליזם” בקרב מטופלינו.
בהמשך ניגע בתחום “חדש” שמציף את הקליניקות שלנו לאחרונה והוא “התנהגויות ממכרות”, שהבולטות בהן הנן התמכרות למין והתמכרות להימורים. התמכרויות הסובבות סביב נושאים של מין וכסף, נושאים “מביכים” ולעיתים פחות נגישים בחדר הטיפולים.
נלמד לאבחן התנהגויות ממכרות אלו, נבדיל את המופעים שלהם מהתמכרות לחומרים, נסקור וננתח יחד חומרי קריאה ותיאוריות מתוך עולם הפסיכואנליזה ונתאמן על הטיפול והזיהוי דרך ניתוחי מקרה.

פסיכולוג קליני, MA (אונ’ ת”א), מרפאת משרד הביטחון בי”ח שיבא ובעל קליניקה פרטית

עבודה עם הטראומה שבלב הסימפטום | גב’ אודליה כלף

“התקווה היא חלומם של אנשים ערים.” ~ אריסטו
היכולת להביא אור ותקווה אל תוך המרחבים החשוכים ביותר של הרס עצמי יכולה להבנות דרך היכרות מעמיקה עם עולם הטראומה ובניית אמון מחודש מול העולם.
חלק זה של הקורס מוקדש לעבודה דינמית , גופנית ורוחנית עם פוסט טראומה וניתוח האופנים בהם הסימפטומים הפוסט טראומטיים מוצאים ביטוי בתוך דינמיקת ההתמכרות.
העבודה תתמקד באפשרויות שלנו לבנות “מקום בטוח” דרך ה setting  הטיפולי וההיכרות שלנו ,המטפלים, עם ה”פרא” חוצה הגבולות המתחבא בתוכנו.
במהלך המודולה הזו ננתח את הייחודיות של סימפטומים פוסט טראומטיים המאפיינים התמכרויות והרס עצמי , את מרכיבי ההגנה של ההתמכרות והאופן בו קשר טיפולי דרך הגישה ההתייחסותית יכול להוות מרכיב משמעותי ביכולת ליצור כנות וחשיפה בתוך עולם של הסתרות ומניפולציות.
לבסוף תתקיים סדנא של עבודת גופנפש, בה ננוע את ההתמכרויות השונות ונחוש מתוך עצמנו את ההגנה ,הייחודיות והפיתוי שבמיסוך ובריחה מכאב.

עובדת סוציאלית קלינית MSW (אונ’ חיפה), בעלת קליניקה פרטית מנחת קבוצות וסדנאות וראש התוכנית

ההתייחסות הרפואית לתופעת ההתמכרויות | ד”ר נדב שליט

בחלק זה של הקורס יפורט הבסיס הביולוגי של ההתמכרות, ההשפעות המורכבות של הסביבה והחברה על המוח, ביולוגיה של חומרים ממכרים נפוצים, הטיפול הרפואי בהתמכרות כעת ובעתיד והמפגש של המטופל המתמודד עם התמכרות עם מערכת הבריאות בישראל.

 פסיכיאטר, M.D  (אונ’ בן גוריון), המרכז הישראלי להתמכרויות ובעל קליניקה פרטית.

מיינדפולנס והתמכרויות | דנית רז

“באמצעות ביסוס הבהירות הקסומה של הקשב, תוכלו להרפות מהניסיון להיאחז בעבר או בעתיד, להתגבר על היצמדות וצער, לנטוש את הדבקות והחרדות ולעורר בלבכם חופש בלתי מעורער, כאן ועכשיו” בודהה.
מיינדפולנס נועד לסייע לנו ביעילות, להיות בכאן ועכשיו, להיות קשובים, להתבונן בהווה ובתודעה מרגע לרגע, באופן בלתי מכוון ובלתי שיפוטי ולהוביל אותנו למקום מרפא.
התמכרות הנה נטייה לברוח מהתחושות, המחשבות והרגשות המתקיימים בתוך רגע נוכחי, בתוך הרגע הזה. מיינדפולנס מהווה כלי יעיל ובטוח להתמודד עם אותן בריחות ולהיות נוכחים.
בחלק הראשון של המפגשים נלמד ונתרגל מיינדפולנס, אל תוך המסע והחוויה של כל אחד ואחת, באופן אישי .
בחלק השני נתמקד גם בעולם ההתמכרויות ,במשמעות הטיפולית של המיינדפולנס עבור מטופלינו וכן נרכוש כלים מעולם המיינדפולנס אותם אפשר ליישם בחדר הטיפולים.

דנית רז, MSW (אונ’ ת”א), פסיכותרפיסטית גוף נפש רוח מבוססת מיינדפולנס והאקומי ובעלת קליניקה פרטית.

פרטים

הקורס יתחיל ב 24/11/19 ויתקיים בימי ראשון בין השעות 9:30-14:00.

בהנחיית: אודליה כלף, חגי מזלי, איתי עופר, ד”ר נדב שליט, דנית רז

אודליה כליףאודליה כלף

בוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית, אוניברסיטת חיפה.
מטפלת מזה כ 15 שנה בתחום ההתמכרויות והטראומה בפרט ובריאות הנפש בכלל. בעבר, מטפלת פרטנית וקבוצתית בקהילה טיפולית אילנות, אחראית תחום המבוגרים ביחידה לטיפול בהתמכרויות בקהילה  וממקימי המרפאה לרפואת התמכרויות בשיבא.

בהווה מטפלת, מנחה, מרצה ומדריכה. עוסקת בקליניקה הפרטית בחקירה קלינית של הרס עצמי, מערכות יחסים, המרחב הגופנפשי  והקשר של אלו לעולמות הטראומה וההתמכרות. מלמדת עבודה דינמית, רוחנית אשר באה לגלות את החלקים המיקרוסקופיים של הקשר הטיפולי ומונעת מתוך האמונה שטיפול אמיתי בכאב מתאפשר ברובו מתוך הסכמה מקודשת למסע של איברי המטפל והמטופל כאחד.

אודליה, מומחית בתחום ההתמכרויות, שותפה אקטיבית לקידום תחום הטיפול בהתמכרויות בארץ ופועלת להכרה והנגשת נוכחותו הן במוסדות ציבוריים והן בקליניקות הפרטיות.

חגי-מזלי-150x150
חגי מזלי

פסיכולוג שיקומי, מתמחה בתחום ההתמכרויות ושיקום לאחר משברים נפשיים.
עובד מזה עשר שנים בכפר איזון עם צעירים המתמודדים עם משברים פסיכוטיים, התמכרויות וקשיי הסתגלות.

כיום רכז טיפול בכפר ואחראי על צוות מטפלים , מדריכים ומטופלים.

מטפל בגישה אינטגרטיבית , המשלבת טכניקות טיפול שונות בהן התמחה המכוונת לראייה הוליסטית של האדם והתאמת הטיפול לצרכיו (CBT, Focusing, טיפול נרטיבי בטראומה, סכמה- תרפיה, דינמי, גישה מערכתית, גישה מוטיבציונית , טיפול קבוצתי, 12 הצעדים וטיפול קליני -שיקומי). מאמין כי בבסיס האפשרות להתפתחות בטיפול עומדת חוויית הקשר בין המטפל למטופל.

מלמד ועובד בשילוב אלמנטים שונים מגישת הפסיכולוגיה הבודהיסטית, המלמדת כיצד להשתמש בעקרונות הבודהיזם לצורך טיפול נפשי.

איתי-עופר
איתי עופר

פסיכולוג קליני מומחה. מוסמך M.A בפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטת תל-אביב. עובד עם ילדים, נוער ומבוגרים. נשוי ואב לשתי בנות.
כיום מטפל בקליניקה פרטית , במרפאת משרד הביטחון בבי”ח “שיבא” וכן פסיכולוג ספורט במסגרות שונות.
בעל ניסיון טיפולי במצבי נפש שונים, לרבות מצבי טראומה, התמכרויות והרס עצמי. מלמד ומטפל בגישה הדינמית ובהתאם לצרכי המטופל שוזר כלים מעשיים וחווייתיים בתוך הטיפול. בעל ניסיון רב בעבודה עם קשת המופעים והמורכבויות הקליניות של בריאות הנפש ,הן במרחב הציבורי והן במרחב הפרטי.
בעבודתו הקלינית מתמקד בזיהוי ובחינת הפער שבין השפיות לשיגעון ובין תשוקה לחוויות של ריקון ואיון.

ד”ר נדב שליט

פסיכיאטר. בוגר בית הספר לרפואה אונ’ בן גוריון. התמחות בגהה, עבודה במרפאה לתחלואה כפולה ביח’ לב השרון וכעת במרכז הישראלי להתמכרויות. פרסמתי מחקרים על השפעת קנבינואידים סינטטיים, מחקרים אפידימיולוגים על קומורבידיות פסיכיאטרית של שימוש בקנביס וסמים הזייתיים. כעת חוקר את האפשרות לסייע לטיפול בעזרת חומרים פסיכדליים.


דנית רז

בעלת תואר MSW בעבודה סוציאלית, אונ’ ת”א. מדריכה מוסמכת. בוגרת קורסים בתחום ההתמכרויות כולל “12 הצעדים”. פסיכותרפיסטית גופנפש מבוססת מיינדפולנס וכן בוגרת לימודי האקומי, מרכז שילוב. מזה כ 20 שנה מטפלת ומנהלת מסגרות טיפול בתחום בריאות הנפש וההתמכרויות , בינם בי”ח מזור, עמותת הדרך וכן עמותת אנוש. כיום אחראית הקליניקה במרכז הישראלי להתמכרויות ICA. מייסדת ומתנדבת בעמותת “לצדכם”, לגברים נפגעי טראומה.

מאמינה בכוחו המופלא של הטיפול הרגשי מתוך החיבור של הגוף והנפש. ביכולת ליצור מודעות למה שקורה לנו בגוף ובכוחו הפנימי של כל אדם להגיע לריפוי מכאבים מתוך קשר טיפולי מכיל. זאת לפי קצב ותהליך של כל אדם, שהנו יחיד ומיוחד.

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית אודליה כלף, חגי מזלי, איתי עופר, ד"ר נדב שליט, דנית רז

גלילה למעלה