התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי

בהנחיית: ד”ר מיכל ברנע-אסטרוג

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

תקציר הקורס

התוכנית נפתחת אחת לשלוש שנים.

 

מחזור נוסף ייפתח באוקטובר 2022

מספר המקומות מוגבל, מוזמנ/ת להשאיר פרטים ואנו ניצור עימך קשר עם פתיחת ההרשמה.

מידע מלא: התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי

האקומי היא גישה התנסותית למרחב הטיפולי והבין-אישי. זוהי דרך עדינה להיכרות עם ההרגלים האוטומטיים המעצבים את האופנים שבהם אנו פוגשים בעולם, חווים אותו ומגיבים לו.

האקומי נוצרה במקורה כפסיכותרפיה ממוקדת-גוף וקשב לפני כ-40 שנה, ונמצאת מאז בהתפתחות מתמדת. יוצר השיטה, ד”ר רון קורץ, פסיכותרפיסט מארה”ב שקיבל ב-2008 פרס על מפעל חיים, המשיך לעדכן את השיטה, לפשט ולעדן אותה כל ימיו: הן מבחינת המצע התיאורטי עליה היא מבוססת והן מבחינת הפרקטיקה. את השלב ההתפתחותי המאוחר של השיטה כינה ה- “Refined Hakomi Method”, וראה אותה כ- “assisted self-study”: דרך רגישה ומעודנת לתמיכה בתהליך החקירה העצמית והצמיחה הנפשית של האחר. במלואה, השיטה מיושמת בהקשר הטיפולי; אולם היבטים רבים שלה אינם מוגבלים לו: הם נוגעים באיכויות המבט, הקשב, התפיסה והעיבוד שלנו, וטיפוחם משפיע על היכולת שלנו להיות בעולם – בעצמנו ועם אחרים.

התוכנית

התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי מייצגת את הגרסה העדכנית ביותר של Refined Hakomi Method. גרסה זו של האקומי מעמידה במרכזה את המצב התודעתי בו שרויים השותפים לתהליך הטיפולי ואת נוכחותו/ה של המטפל/ת כאדם. סגנון הלימוד בתוכנית עוקף-אינטלקט ולא אינסטרומנטלי. התהליך חווייתי, מרובד ולא ליניארי, והלמידה מתרחשת כתוצאה מהטמעה של התנסויות מגוונות וחוזרות.

אלה שמצטרפים לתוכנית כזו צריכים להיות מוכנים ומעוניינים שלא לדעת: הם יתבקשו לשאת מרווחים בידיעה, כדי לאפשר לידיעה מסדר אחר לעלות ולהתבסס בהם מעצמה. בסביבה כזו, דרך העבודה והמיומנויות הנלמדות הופכות לביטויים יצירתיים ואותנטיים של האישיות החיה: במקום לראותן ככלים שיש להשתמש בהם כדי לייצר לשפעה – כדי להבין, לאבחן, לתקן או לרפא – אנו נעזרים בהן כדי לפתח רגישות כלפי המתרחש וכלפי מה שנדמה שרוצה להתרחש, וכדי לנווט את התהליך בעדינות, בפשטות ובחוסר מאמץ.


בוגרי התכנית מספרים

“המפגש הראשון שלי עם האקומי היה חוויה מפתיעה וסוחפת. הרגשתי כאילו סוף סוף העולם מאט, ויש לי הזדמנות לחוות, כמו בהילוך איטי, רבים מאין-ספור הגירויים והתגובות, הרכיבים הקטנטנים המרכיבים כל אינטראקציה.

שוב ושוב נוכחתי לדעת עד כמה התבוננות סקרנית, חומלת ולא שיפוטית בנפשי ובנפשות מטופליי, היא הקרקע הפורייה ביותר לשינוי. בד בבד הרחיבו הלימודים את שדה ההתבוננות לממדים הלא מילוליים של ההתרחשות הבין-אישית, ופתחו בפני עולם חדש, עשיר, מורכב ומרתק. האפשרות לשהות עם תכנים עמוקים וכואבים ברוח משחקית, קלילה ויצירתיות, הפיחה רוח רעננה במפגשים הטיפוליים שלי, כמו גם בחיי האישיים”.

– ד”ר אילנה נוטקביץ’, פסיכולוגית קלינית


“שנותיי בלימודי האקומי שינו, באופן יסודי ואמיתי עד מאוד, את הדרך שבה אני חווה את עצמי בעולם. רבדים נפשיים של פחד וקושי זכו להיות מוחזקים בחופשיות ובעדינות, ונוכחותם של אנשים אחרים הפכה עבורי למקור לברכה וליופי”.

– יהל אביגור, איש חינוך ורוח, חבר קיבוץ עירוני ומנחה בעמותת ‘תובנה’


“לימודי האקומי מתבטאים בחיי היום-יום שלי כרוח של חקירה, סקרנות ואמון בכוחות של כל אדם. התהליך יצר אצלי חיבור אותנטי בין רעיונות יפים, שהיו עד אז מופשטים, לבין היכולת ליישמם”.

– נירית רימון, מנכל”ית שותפה בעמותת ‘גוונים’


“גישת האקומי השפיעה לא רק על האופן שבו אני פוגש א.נשים אלא גם על האופן שבו אני פוגש את עצמי. נקודת המבט שהיא מציעה מקשרת גוף, מבע ותודעה, ומובילה לתפיסה מכבדת, הרואה את הטוב והמסוגל שבאחר מבלי לזנוח את החמלה הנובעת מראיית סבלו. השילוב הזה מאפשר מגע טרנספורמטיבי עם התניות עמוקות ועיקשות”.

– אסף סטי אל-בר, איש חינוך, מלמד וחוקר פילוסופיה ומדיטציה בודהיסטית; חבר מועצת העיר רחובות, אחראי על תחום נוער.איפה ומתי, מי וכמה?

הלימודים מתקיימים בכפר מונש, בסמוך לצומת רופין שבעמק חפר.

התוכנית בנויה במתכונת המשלבת מפגשים דו-שבועיים שוטפים עם סדנאות מרוכזות. המפגשים השוטפים מתקיימים בימי שלישי אחת לשבועיים, מ-9:30 עד 13:30, בהנחיית מיכל ברנע-אסטרוג וצוות תומך (אסיסטנטים). הסדנאות מתקיימות שלוש פעמים בשנה: בתחילת כל שנה סדנה בת ארבעה ימים, באמצע השנה, בחודש מרס, סדנה בת חמישה ימים, ובסוף כל שנת לימודים סדנה בת יומיים. כל הסדנאות מתקיימות בהנחייה משותפת של שני מורים מוסמכים. בוב מילואון, מנחה בינלאומי בכיר מקנדה, מנחה עם מיכל ברנע-אסטרוג את הסדנאות הארוכות יותר; גלית יערי את הקצרות.

הפורמט המשולב מאפשר למשתתפים ליהנות הן מן היתרונות של תהליך רציף, והן מן ההעמקה אליה מובילה למידה מרוכזת. הסדנאות מלוות בתרגום לאלה שזקוקים לכך.

סך כל שעות הלימוד בתוכנית התלת-שנתית: 504 שעות לימוד אקדמיות. בוגרי התוכנית מוזמנים להשתתף ב”קבוצת העמקה”, שהיא מסגרת הדרכה קטנה להמשך פיתוח המיומנויות (ההצטרפות ל”קבוצת ההעמקה” מותנית בחוות הדעת המקצועית של מנחי התוכנית).


למי התוכנית מיועדת?

התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי מיועדת לאלה המעוניינים בהתנסות מעמיקה במרחב החקירה הפנימית שהגישה מציעה ובהטמעת העמדה המנטאלית והמיומנויות הייחודיות לה: לשם תהליכי התפתחות וריפוי אישיים או לשם יישומם בתחומי הטיפול וההנחיה.

תהליך רישום וקבלה לתכנית התלת שנתית

לבירורים ולהרשמה, צרו קשר עם “מרכז גוף-נפש”:
mindbody@mindbody.co.il טלפון: 03-5495149

לאחר מכן תופנו לראש התוכנית לצורך שיחה טלפונית להיכרות ראשונית.
אם סוכם על המשך התהליך, העבירו ל”מרכז גוף-נפש” דמי רישום וטיפול בבקשה על סך 250 שקלים.

שימו לב: אין להעביר דמי רישום לפני שיחת ההיכרות הראשונית. דמי הרישום אינם כלולים במחיר התוכנית, ולא יוחזרו במקרה של אי-קבלה או במקרה של ביטול ההשתתפות מצד התלמיד.

שלחו ל michal@hakomi.co.il  קורות חיים קצרים הכוללים שם, שנת לידה, מקום מגורים, עיסוק, ובקצרה: השכלה וניסיון מקצועי. צרפו אליהם את האישור על העברת דמי הרישום.

אנו ניצור עמכם קשר כדי לתאם ראיון.

שכר לימוד

שכר לימוד לשנה: 12,800 שקלים.
שכר הלימוד כולל הן את המפגשים הדו-שבועיים והן את הסדנאות המתקיימות בהנחיה משותפת של מורים מהארץ ומחו”ל (סה”כ 168 שעות אקדמיות לשנת לימודים), ובליווי קרוב בידי צוות תומך של בוגרי התוכנית המגלמים את רוחה.

תעודה

למסיימות/ים תוענק תעודה מטעם
Hakomi Education Network International.
כמו בכל תוכניות ההכשרה בשיטת האקומי ברחבי העולם, סיום התוכנית אינו מקנה תעודת הסמכה. המתאימות/ים יוכלו להמשיך בתהליך הלימוד, בקבוצת הדרכה ובדרכים אחרות, עד שיוכיחו שכישוריהן/ם ראויים להסמכה
.

קראו עוד על גישת האקומי ועל תכני התוכנית ברחבי אתר הגישה.

מהתקשורת

בהנחיית: ד”ר מיכל ברנע-אסטרוג


מיכל ברנע-אסטרוג (PhD)


מיכל ברנע-אסטרוג (PhD) היא חוקרת פסיכואנליזה ובודהיזם, מורה בכירה לגישת האקומי וראש התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי בישראל; מחברת הספרים התבהרות: ויפאסנה, פסיכואנליזה והתודעה החוקרת את עצמה (רסלינג, 2017; Karnac, 2017), אנשים עדינים: התבוננות בודהיסטית ופסיכואנליטית בעדינות (רסלינג, 2018; Routledge, 2019) ו”נדידה” (פרדס, בדפוס).

מיכל ברנע-אסטרוג בפייסבוק »
בקרו באתר של מיכל »

בוב מילואון


בוב מילואון (BA) מקנדה, מטפל מוסמך ומורה בינלאומי בכיר לגישת האקומי. מר מילואון למד ולימד עם יוצר השיטה רון קורץ ב-19 השנים האחרונות לחייו, וכיום הוא אחד המורים המובילים ברשת להוראת האקומי (Hakomi Educational Network Intl’). הוא מנחה תוכניות הכשרה בישראל, באירופה, בצפון אמריקה ובמרכזה.

גלית יערי (MA)


מטפלת ומורה מוסמכת בגישת האקומי ופסיכולוגית קלינית. בעלת קליניקה פרטית מזה כעשרים שנה. הנחתה לאורך השנים קבוצות, וטיפלה במסגרות ציבוריות, אקדמיות ופרטיות. לומדת ומתרגלת בודהיזם ואיינגר יוגה למעלה מ-15 שנים.

** בנוסף, הקבוצה מלווה בידי שניים עד ארבעה חברי צוות תומך (אסיסטנטים), בוגרי התוכנית המגלמים את רוחה.

כפר מונש, ישראל

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ד"ר מיכל ברנע-אסטרוג

גלילה למעלה

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.