פסיכואנליזה ובודהיזם – סמינר עיוני

בהנחיית: ד”ר מיכל ברנע אסטרוג
תאריך הפתיחה הקרוב: 20/03/2020
מספר מפגשים: 8

האקולוגיה של הפעולה הנפשית

סמינר עיוני בפסיכואנליזה ובודהיזם
מנחה: ד”ר מיכל ברנע אסטרוג

שמונה מפגשים, ימי שישי בבוקר,9:30 עד 13:00

החל מה-20 במרץ.

הרישום לסמינר עד ה- 19.2.2020 על בסיס מקום פנוי.

הסמינר מתאים גם למטפלים מנוסים וגם לאלה שאינם בעלי רקע טיפולי. אין צורך בידע מוקדם של המושגים.

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

מידע מלא: פסיכואנליזה ובודהיזם – סמינר עיוני

כיצד הפעולות הנפשיות שלנו מעצבות את נקודת המבט שלנו, את החוויה שלנו, את עולמנו? כיצד הן נפוצות אל הסביבה ונעשות לגורמים המשפיעים, לטובה או לרעה, על האחרים שסביבנו? באילו תנאים הן הופכות לכלא הפרטי שלנו ומתי הן מובילות לשחרור?

בסמינר ניגש אל השאלות הללו ואל הסוגיות העולות מהן בעזרת כמה רעיונות מרכזיים מתורת הבודהא ומהמחשבה הפסיכואנליטית.

נקרא בטקסטים מכוננים משני עולמות הידע, ונחשוב על תהליכים פנים-אישיים ובין-אישיים, מודעים ולא מודעים, היוצרים את רקמת החיים שלנו מרגע לרגע.

המפגשים יתקיימו בכפר מונאש בימי שישי, מ-9:30 עד 13:00, החל מ- 20 במרץ.

היקף הסמינר: 32 שעות אקדמיות

לפרטים נוספים ולהרשמה: 072-3942557

על הסמינר

אחת ההתניות היסודיות ביותר של הנפש, הן לפי הבודהיזם והן לפי הפסיכואנליזה, היא לחשוק בנעים ולדחות את הבלתי נעים: להכניס פנימה את הנעים ולהזדהות אתו, להשליך החוצה את הבלתי נעים ולהתנער ממנו. בקורס נחקור את טבעה של ההתניה הזאת ונעקוב אחרי משמעויותיה המסועפות, כפי שהן מתבטאות בזירה הפנים-נפשית והבין-אישית גם יחד. באמצעות קריאה בטקסטים מן הספרות הפסיכואנליטית העשירה העוסקת במנגנוני השלכה, ובאמצעות רעיונות בודהיסטיים שבמרכזם המושג “קַרְמָה” ותהליך ההתהוות המותנית, נתחקה אחר חילופי הדברים המורכבים בין פנים לחוץ ואחר תוצאותיה הממשיות של הפעולה הנפשית.

נעשה זאת דרך שלושה צירים מרכזיים:

במסגרת הראשון, נבחן כמה מאיכויותיה של נקודת המבט הסובייקטיבית, ואת האופן שבו היא כורכת תחושה, תפיסה ותגובה לכדי דפוסים הרגליים המושלים בחיינו. בהקשר זה נראה כיצד, כאשר אותם דפוסים ממשיכים לפעול בנו ללא הפרעה, הם נוטים להזין ולהנציח את עצמם; וכיצד, מכיוון שהם משתחזרים על פני מערכות יחסים ומצבים שונים, הם בונים את הכלא הסַמְסָארי האישי שלנו.

במסגרת הציר השני, נחצה את הגבול שבין הפנטזיה לַממש ובין השדה הפְּנים-אישי לשדה הבין-אישי. בהקשר זה נבחן את טבעם הנוזלי והיחסי של הגבולות שבין נפש לנפש, ואת התלות ההדדית המתקיימת ביניהן כתופעות מותנות ולא מבודדות. נראה כיצד חומרים נפשיים חוצים כל העת את הגבולות העבירים, בשני הכיוונים; וכיצד אנו משפיעים זה על זה באמצעות אותם חילופי דברים.

במסגרת הציר השלישי נבדוק באיזו מידה אפשר, לפי הפסיכואנליזה של פרויד ושל תיאוריות יחסי אובייקט ולפי המחשבה הבודהיסטית המוצגת בקאנון הפָּאלי ובפרשנויותיו, להיחלץ ממעגל הקסמים של יצירת הסבל והפצתו. בהקשר זה נעסוק במצבי תודעה ובעמדות נפשיות המציעים תנועה לכיוון שחרור. נדון ב”קשב כסביבה”, ונראה באילו תנאים נהיה האקלים הנפשי שלנו לסביבה עוינת או תומכת-צמיחה עבור עצמנו ועבור אחרים: במדיטציה, במרחב הטיפולי ובכלל.

בהנחיית: ד”ר מיכל ברנע אסטרוג
מיכל ברנע

מיכל ברנע-אסטרוג (PhD)


מיכל ברנע-אסטרוג (PhD) היא חוקרת פסיכואנליזה ובודהיזם, מטפלת ומורה בכירה לגישת האקומי, וראש התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי בישראל. היא מחברת הספרים “התבהרות” (רסלינג ו-Karnac, 2017) ו”אנשים עדינים” (רסלינג, 2018; Routledge, 2019).

מיכל ברנע-אסטרוג בפייסבוק »
בקרו באתר של מיכל »

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ד"ר מיכל ברנע אסטרוג

פסיכואנליזה ובודהיזם – סמינר עיוני

האקולוגיה של הפעולה הנפשית
סמינר עיוני בפסיכואנליזה ובודהיזם
בהנחיית: ד”ר מיכל ברנע אסטרוג

שמונה מפגשים, ימי שישי בבוקר, החל מה-20 במרס.
הרישום לסמינר עד ה- 19.2.2020 על בסיס מקום פנוי.

קרא עוד »
גלילה למעלה