עם שמש בימין

האקולוגיה של הפעולה הנפשית: סמינר העשרה עיוני בנושא פסיכואנליזה ובודהיזם | אונליין

בהנחיית: ד"ר מיכל ברנע אסטרוג
תאריך הפתיחה הקרוב: 02/09/2020
תאריך סיום: 28/10/2020
מספר מפגשים: 7
שעות אקדמיות: 28

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

תקציר הקורס

האקולוגיה של הפעולה הנפשית | אונליין

סמינר העשרה עיוני בפסיכואנליזה ובודהיזם
מנחה: ד"ר מיכל ברנע אסטרוג

7 מפגשים בימי רביעי בין 09:30 -13:00
החל ב 02.09
אין צורך בידע מוקדם.

לדף האירוע בפייסבוק לחצו כאן

לפרטים נוספים ולהרשמה: 072-3942557

מידע מלא: האקולוגיה של הפעולה הנפשית: סמינר העשרה עיוני בנושא פסיכואנליזה ובודהיזם | אונליין

כיצד הפעולות הנפשיות שלנו מעצבות את נקודת המבט שלנו, את החוויה שלנו, את עולמנו? כיצד הן נפוצות אל הסביבה ונעשות לגורמים המשפיעים, לטובה או לרעה, על האחרים שסביבנו? באילו תנאים הן הופכות לכלא הפרטי שלנו ומתי הן מובילות לשחרור?

בסמינר ניגש אל השאלות הללו ואל הסוגיות העולות מהן בעזרת כמה רעיונות מרכזיים מתורת הבודהא ומהמחשבה הפסיכואנליטית.

נקרא בטקסטים מכוננים משני עולמות הידע, ונחשוב על תהליכים פנים-אישיים ובין-אישיים, מודעים ולא מודעים, היוצרים את רקמת החיים שלנו מרגע לרגע.

על הסמינר:

אחת ההתניות היסודיות ביותר של הנפש, הן לפי הבודהיזם והן לפי הפסיכואנליזה, היא לחשוק בנעים ולדחות את הבלתי נעים: להכניס פנימה את הנעים ולהזדהות אתו, להשליך החוצה את הבלתי נעים ולהתנער ממנו. בקורס נחקור את טבעה של ההתניה הזאת ונעקוב אחרי משמעויותיה המסועפות, כפי שהן מתבטאות בזירה הפנים-נפשית והבין-אישית גם יחד. באמצעות קריאה בטקסטים מן הספרות הפסיכואנליטית העשירה העוסקת במנגנוני השלכה, ובאמצעות רעיונות בודהיסטיים שבמרכזם המושג "קַרְמָה" ותהליך ההתהוות המותנית, נתחקה אחר חילופי הדברים המורכבים בין פנים לחוץ ואחר תוצאותיה הממשיות של הפעולה הנפשית.

נעשה זאת דרך שלושה צירים מרכזיים:

במסגרת הראשון, נבחן כמה מאיכויותיה של נקודת המבט הסובייקטיבית, ואת האופן שבו היא כורכת תחושה, תפיסה ותגובה לכדי דפוסים הרגליים המושלים בחיינו. בהקשר זה נראה כיצד, כאשר אותם דפוסים ממשיכים לפעול בנו ללא הפרעה, הם נוטים להזין ולהנציח את עצמם; וכיצד, מכיוון שהם משתחזרים על פני מערכות יחסים ומצבים שונים, הם בונים את הכלא הסַמְסָארי האישי שלנו.

במסגרת הציר השני, נחצה את הגבול שבין הפנטזיה לַממש ובין השדה הפְּנים-אישי לשדה הבין-אישי. בהקשר זה נבחן את טבעם הנוזלי והיחסי של הגבולות שבין נפש לנפש, ואת התלות ההדדית המתקיימת ביניהן כתופעות מותנות ולא מבודדות. נראה כיצד חומרים נפשיים חוצים כל העת את הגבולות העבירים, בשני הכיוונים; וכיצד אנו משפיעים זה על זה באמצעות אותם חילופי דברים.

במסגרת הציר השלישי נבדוק באיזו מידה אפשר, לפי הפסיכואנליזה של פרויד ושל תיאוריות יחסי אובייקט ולפי המחשבה הבודהיסטית המוצגת בקאנון הפָּאלי ובפרשנויותיו, להיחלץ ממעגל הקסמים של יצירת הסבל והפצתו. בהקשר זה נעסוק במצבי תודעה ובעמדות נפשיות המציעים תנועה לכיוון שחרור. נדון ב"קשב כסביבה", ונראה באילו תנאים נהיה האקלים הנפשי שלנו לסביבה עוינת או תומכת-צמיחה עבור עצמנו ועבור אחרים: במדיטציה, במרחב הטיפולי ובכלל.

תאריכי המפגשים:

02.09, 09.09, 16.09, 23.09, 30.09, 14.10, 28.10
*שימו לב: בתאריכים 07.10, 21.10 לא יתקיימו מפגשים

פרטים:
הסמינר יתקיים אונליין, עם תמיכה טכנית לפני ולאורך המפגשים. 

בהנחיית: ד"ר מיכל ברנע אסטרוג
מיכל ברנע 1

מיכל ברנע-אסטרוג (PhD)


מיכל ברנע-אסטרוג (PhD) היא חוקרת פסיכואנליזה ובודהיזם, מורה בכירה לגישת האקומי וראש התוכנית התלת-שנתית לגישת האקומי בישראל; מחברת הספרים התבהרות: ויפאסנה, פסיכואנליזה והתודעה החוקרת את עצמה (רסלינג, 2017; Karnac, 2017), אנשים עדינים: התבוננות בודהיסטית ופסיכואנליטית בעדינות (רסלינג, 2018; Routledge, 2019) ו"נדידה" (פרדס, בדפוס).

מיכל ברנע-אסטרוג בפייסבוק »
בקרו באתר של מיכל »

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ד"ר מיכל ברנע אסטרוג

מעלה על הדעת – סמינר

בסמינר נקרא יחד בטקסטים קצרים מדרשות הבודהה, מעולם הפסיכואנליזה והספרות היפה, ובהשראתם נחשוב על כמה מן הנטיות היסודיות, המלכודות והמעלות שמשפיעות על חיינו ושכדאי להעלות על הדעת.

בהנחיית ד"ר מיכל ברנע אסטרוג

הסמינר מיועד לאוהבי מילים וניואנסים, בעלות ובעלי רקע בחקר הנפש, הרוצות.ים להרהר יחד, לצלול ולחלום ולא לדעת הכול.

תאריך פתיחה חדש: 17.1.2024

קרא עוד »
Scroll to Top

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.