טיפול ממוקד גוף וקשר בטראומה

בהנחיית: גיל גמזון-קפלר, נילי קורש, רות בן-אשר
תאריך הפתיחה הקרוב: 02/11/2020
תאריך סיום: 14/06/2021
למי זה מתאים: מטפלים ומטפלות

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

תקציר הקורס


קורס שנתי בהיקף של 243 שעות אקדמיות:

סמסטר א’ – “הגוף זוכר
טיפול ממוקד גוף בטראומה – 121 שעות אקדמיות
סמסטר ב’ – “מסע העצמי
טיפול בטראומות התקשרות דרך שלבי טרום הלידה והלידה – 122 שעות אקדמיות

הטבת הרשמה מוקדמת עד 20.7

תהליך הקבלה:
המעוניינים להצטרף לתכנית מתבקשים למלא שאלון פרטים אישיים.

”טראומה היא עובדת חיים, אך אין היא צריכה להפוך למאסר עולם” – פיטר לוין

מידע מלא: טיפול ממוקד גוף וקשר בטראומה

טראומה נוגעת בכל אחד ואחת מאיתנו. פצעיה, הגלויים ולעתים קרובות יותר הסמויים, מופיעים בדמות של סימפטומים גופניים נפשיים ורגשיים כמו: מחלות, אלימות, דיכאון, חרדה וחולשה גדולים. סימפטומים אלה יכולים להציף כל תחום של חיינו והם בעלי עצמה מספיקה לפגוע במרקם העדין של חיינוהצעד המהותי הראשון טמון בהבנה שלנו שאותם פצעים – הנובעים מטראומות כמו: אלימות, מלחמה, תאונת דרכים, ניתוחים, הזנחה מתמשכת או אפילו נפילה מאופניים – יכולים להירפא. רישומם של אירועים טראומטיים נשמרים בגוף.

טראומה הנה אירוע ביו-פסיכולוגי המשנה את שווי המשקל של מערכת העצבים המשפיעה על האורגניזם כולו (הגוף והנפש כאחד). כתגובה לאיום, הגוף עוצר את תנועתו וכולא בתוכו את העוררות הגבוהה שנוצרה, ביחד עם רגשות סוערים ואמונות שגויות. אם מצב זה יוותר ללא טיפול, יופיעו סימפטומים גופניים ונפשיים, קשיים קוגניטיביים, התפרצויות רגשיות, חוסר בטחון, מערכות יחסים לקויות ועוד. במצבים קיצוניים טראומה יכולה להביא לניתוק האדם מעצמו ומסביבתו.
העבודה בקורס מתבססת על כוח הריפוי של הגוף.

סמסטר א’ – “הגוף זוכר” – טיפול ממוקד גוף בטראומה – 121 שעות אקדמיות

מטרות הקורס
בקורס נלמד דרכים לעזור לאנרגיה כלואה להשתחרר, לתנועה שנעצרה להשלים את עצמה, לעוררות למצוא פריקה הולמת, לרגש למצוא ביטוי ולאמונות – משמעות חדשה. תהליך מחלים זה יכול להביא להתמרה, להתמלאות של הפרט באנרגיית חיים ולחוויה של חיות והתרגשות.

הכלים שיילמדו בקורס ניתנים ליישום בתוך מודלים קיימים של טיפול, וכך יכולים לתרום להרחבת והעשרת ארגז הכלים של המטפל בריפוי סימפטומים טראומטיים.

נושאי הקורס

 • טראומה, החלמה וחוסן.
 • מיינדפולנס וטראומה.
 • שמירה עצמית של המטפל בטראומה.
 • נהר החיים, מערבולת הטראומה ומערבולת ההחלמה.
 • מערכת העצבים ותגובת מערכת העצבים לדחק.
 • הגוף כמרפא, ועבודה עם כל מרכיבי החוויה.
 • משאבים.
 • סוגי טראומה.
 • עבודה עם גבולות; סימפטומים; סיפור.
 • תגובות לאירוע דחק והטיפול בהן: בריחה, לחימה וקיפאון ודיסוציאציה.
 • טראומות התפתחותיות – שיעור של רות בן אשר ומבוא לסמסטר ב’.

 

סמסטר ב’ – “מסע העצמי” – טיפול בטראומות התקשרות דרך שלבי טרום הלידה והלידה – 122 שעות אקדמיות

“מסע העצמי” הוא מסע דרך שלבי טרום הלידה והלידה המפגיש את המשתתפות/ים בפני שאלות קיומיות והתפתחותיות המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת.
הקורס יעניק מיומנויות וכלי טיפול משולבי גוף-נפש-רוח לטיפול בטראומות התקשרות וטראומות התפתחותיות הנמצאות בבסיס רבות מן המצוקות עימן מגיעים אלינו המבקשים את עזרתנו כאנשי טיפול, אך במהותו “מסע העצמי” נועד בראש ובראשונה למטפלות/ים אשר עברו בעצמן/ם תהליך טיפולי משמעותי וחוות/ים מקומות עמוקים בנפשן/ם ה”קוראים” למענה מיטיב, מחלים ומשלים.

לקריאת “מסע למיטיבי לכת” – שיחה עם רות בן אשר, אודות הקורס “מסע העצמי” לחצ/י כאן

“Only in the body can you bring together, with a deep sense of dignity, both the grandness of being who you are, and the vulnerability of being who you are”.
 Hilton, R.M.

בני אנוש יכולים לחוות את טבע הווייתם ולדעת את החיים רק בתוך קשר. רק בתוך שדה יחסים אמפאתי יכול הפרט להתפתח באופן תקין. כישלון בשדה זה גורם לסבל האנושי הרב ביותר ולשבר בסיסי עמוק. שבר זה הוא טראומה התפתחותית.
טראומה התפתחותית היא כל טראומה אשר מביאה לפגיעה בהתפתחותו התקינה של הפרט. היא יכולה לנבוע מבעיות בתהליכי היקשרות (bonding & attachment) וכן מהזנחה, נטישה, או פגיעה רגשית, פיסית, או מינית חמורה ומתמשכת.
הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, המספק לעובר סביבה מחזיקה “טובה דיה” שבתוכה נענים צרכים בסיסיים כמו ביטחון, הזנה והדהוד. בהיעדר סביבה מיטיבה כזו נפגע העובר, הנמצא במצב טרום גיבוש תחושת העצמי, כשלרשותו עומדות הגנות פרימיטיביות ביותר של נוקשות, נסיגה, התמוטטות, ניתוק ודיסוציאציה.
“מסע העצמי” מתבסס על ההכרה ש”הגוף הוא הכספת של הנפש” – שזיכרון הפצעים העתיקים מאוחסן ברקמות הגוף, ועל ההבנה, כי גם בתהליך טיפולי מילולי מוצלח, בו חלים שינויים משמעותיים במטופל, נותרים מקומות, אליהם לא ניתן לחדור באמצעות המילים.
הקורס פותח בפני המשתתפים הזדמנות לחזור לשלבי טרום הלידה והלידה של עצמם (כמו שלב ההפריה, ההשרשה, הגילוי וכו’), כאל מקומות בהם ניתן למצוא דרך לריפוי העצמי.
במסע זה נפגוש בשאלות קיומיות, המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת [“האם יש לי מקום בעולם הזה”; החיבור שלי לחיים ולחיות שבי; תחושת ההשתייכות שלי; הדרכים שלי להתקשרות (להיאחז או לסגת מהזולת); היכולת לומר “כן” ו”לא”; האופן בו אני מתחיל כל דבר חדש בחיי – מערכות יחסים, פרויקטים ועוד – כיצד אני מתנהל בתוכו ומסיים אותו; ועוד].
מאחר ומדובר בהליכה בדרך לא מוכרת ולעתים שבירה, נוכחות מלאה, מחויבת, אמפתית ותומכת של כל המשתתפות/ים חיונית לתהליך.

הקורס יכלול תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצות קטנות, וייעזר בכלים של מדיטציות, דמיון מודרך, עבודה עם הגוף, התנועה, הנשימה והקול.

 בין הנושאים שילמדו בסמסטר ב’ 

 • הכוח המרפא של נוכחות אמפתית
 • העברות רב דוריות של טראומה
 • קשר בין דפוסי היקשרות וטראומה
 • ”תמות חיים” כביטוי לשחזור חוזר של טראומה מוקדמת
 • מנגנוני הגנה של פיצול וניתוק אל עבר חיבור ואיחוי
 • בנייה ו/או שיקום של גבולות תקינים
 • ריפוי טראומה כתהליך טרנספורמטיבי
 • לידה מיטיבה

דרכי ההוראה
הקורס תיאורטי, חווייתי ויישומי, יכלול תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצות קטנות, וייעזר בכלים של מדיטציה, דמיון מודרך, עבודה עם הגוף, תנועה, נשימה וקול. הקורס מחייב תרגול של המשתתפים בין המפגשים החיוני ללמידה ומהווה חלק בלתי נפרד ממנה.
למסיימי הקורס תוענק תעודה.

קהל היעד
הקורס פתוח לפסיכולוגים, עובדים סוציאליים, רופאים, מטפלים באומנות/תנועה/מוזיקה, מטפלי נפש, מרפאים ברפואה משלימה, אחיות, שעיבדו את הטראומות שלהם/ן במסגרת טיפול אישי ומעוניינים/ות בחקירה והתפתחות אישית.

פרטים
הקורס הוא קורס שנתי ויתקיים בימי שני בין השעות 09:30 -16:30

סמסטר א’ – “הגוף זוכר” – טיפול ממוקד גוף בטראומה – 121 שעות אקדמיות
סמסטר ב’ – “מסע העצמי” – טיפול בטראומות התקשרות דרך שלבי טרום הלידה והלידה – 122 שעות אקדמיות

קבלת תעודה מותנית בהשתתפות של לפחות 80% מהיקף הקורס.
הקבלה לקורס בכפוף למילוי השאלון ועמידה בתנאי הקבלה, ולאחר ראיון אישי.

המעוניינים להצטרף לתכנית מתבקשים למלא שאלון פרטים אישיים

לקראת הקורס יתקיימו שתי סדנאות “עזרה ראשונה רגשית – הגוף כמשאב חיוני להתמודדות עם מצבים טראומטיים ורגשות סוערים” שיאפשרו להכיר את דרך הלימוד והמנחות של הקורס.

לדף הסדנה באתר לחץ כאן

תאריכי המפגשים: 

טיפול ממוקד גוף וקשר בטראומה
טיפול ממוקד גוף בטראומה: הגוף זוכר- ימי ב’ 09:30-16:30
מפגש 12.11.20
מפגש 29.11.20
מפגש 316.11.20
מפגש 423.11.20
מפגש 530.11.20
מפגש 67.12.20
מפגש 614.12.20 חנוכה
מפגש 721.12.20
מפגש 828.12.20
מפגש 94.1.21
מפגש 1011.1.21
מפגש 1118.1.21
מפגש 1225.1.21
מפגש 131.2.21
שריון להשלמה8.2.21
טיפול ממוקד קשר בטראומה: מסע העצמי- ימי ב’ 09:30-16:30
מפגש 18.3.21
מפגש 215.3.21
מפגש 322.3.21
דילוג29.3.21 פסח
מפגש 45.4.21
מפגש 512.4.21
מפגש 619.4.21
מפגש 726.4.21
מפגש 83.5.21
מפגש 910.5.21
דילוג17.5.21 שבועות
מפגש 1024.5.21
מפגש 1131.5.21
מפגש 127.6.21
מפגש 1308.6.21


הפסיכולוגית רות בן אשר – יוצרת הקורס “הגוף זוכר” – טיפול ממוקד גוף בטראומה מספרת על הקורס:

בהנחיית: גיל גמזון-קפלר, נילי קורש, רות בן-אשר
גיל גמזון

גיל גמזון-קפלר פסיכולוגית קלינית מומחית, מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות Somatic Experiencing  ו-EMDR, מתמחה בטיפול בנפגעי טראומה מינית, ילדים ומבוגרים, ומטפלת CBT. נשואה ואם לארבעה ילדים. מחוברת לאדם ולאדמה.

נילי קורש מטפלת NLP, מורה לתנועה בשיטות “ריו אביירטו” (הנהר הפתוח), יוגה-קונדליני, צ’י קונג. מלווה מחלימים מסרטן, וחוקרת את התנועה בין ריפוי להחלמה.

רות בן-אשר פסיכולוגית קלינית ומדריכה בכירה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי. מטפלת מוסמכת בטראומות בשיטות SE – Somatic Experiencing ,EMDR ,TRE. פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים (IAT) המתמחה בטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במים.
חוקרת מזה שנים את הקשר שבין פסיכותרפיה פסיכודינמית, פסיכותרפיה גופנית, עבודה עם טראומה, עבודה טיפולית במים, והחלמה על פי התורות העברית והבודהיסטית בשילוב מדעי המח ומחקרי היקשרות. משלבת בעבודתה ובהוראתה כלים מגישות נוספות:
IBP – Integrative Body Psychotherapy;  IFS – Internal Family System; AEDP – Accelerated Experiential Dynamic Psychotherapy.
יצרה את הקורס “הגוף זוכר – טיפול ממוקד גוף בטראומה” אותו לימדה במרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש ברמת השרון. מנחה סדנאות לאנשי מקצוע: על טיפול ממוקד גוף בטראומה, על שילוב הגוף בפסיכותרפיה, על המים כמשאב למטפל השחוק; סדנאות לקהל הרחב – עזרה ראשונה רגשית – הגוף כמשאב להתמודדות עם מצבי דחק ורגשות סוערים; סדנאות סופשבוע לזוגות “חכמת הלב” – במים ועל היבשה יחד עם בן זוגה.

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית גיל גמזון-קפלר, נילי קורש, רות בן-אשר

גלילה למעלה

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.