מסע העצמי – טיפול בטראומות התפתחותיות דרך שלבי טרום הלידה והלידה

בהנחיית: רות בן-אשר M.A
תאריך הפתיחה הקרוב: 16/03/2020
מספר מפגשים: 13

“מסע העצמי” הוא מסע דרך שלבי טרום הלידה והלידה המפגיש את המשתתפות/ים בפני שאלות קיומיות והתפתחותיות המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת.   

הקורס מעניק כלים משולבי גוף-נפש-רוח לטיפול בטראומות התקשרות וטראומות התפתחותיות, אך במהותו “מסע העצמי” נועד למטפלות/ים אשר עברו בעצמן/ם תהליך טיפולי משמעותי וחוות/ים מקומות עמוקים בנפשן/ם ה”קוראים” למענה מיטיב, מחלים ומשלים. 

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

מידע מלא: מסע העצמי – טיפול בטראומות התפתחותיות דרך שלבי טרום הלידה והלידה

 

“Only in the body can you bring together, with a deep sense of dignity, both the grandness of being who you are, and the vulnerability of being who you are”.
 Hilton, R.M.

 

בני אנוש יכולים לחוות את טבע הווייתם ולדעת את החיים רק בתוך קשר. רק בתוך שדה יחסים אמפאתי יכול הפרט להתפתח באופן תקין. כישלון בשדה זה גורם לסבל האנושי הרב ביותר ולשבר בסיסי עמוק. שבר זה הוא טראומה התפתחותית.

טראומה התפתחותית היא כל טראומה אשר מביאה לפגיעה בהתפתחותו התקינה של הפרט. היא יכולה לנבוע מבעיות בתהליכי היקשרות (bonding & attachment) וכן מהזנחה, נטישה, או פגיעה רגשית, פיסית, או מינית חמורה ומתמשכת.

הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, המספק לעובר סביבה מחזיקה “טובה דיה” שבתוכה נענים צרכים בסיסיים כמו ביטחון, הזנה והדהוד. בהיעדר סביבה מיטיבה כזו נפגע העובר, הנמצא במצב טרום גיבוש תחושת העצמי, כשלרשותו עומדות הגנות פרימיטיביות ביותר של נוקשות, נסיגה, התמוטטות, ניתוק ודיסוציאציה.

“מסע העצמי” מתבסס על ההכרה ש”הגוף הוא הכספת של הנפש” – שזיכרון הפצעים העתיקים מאוחסן ברקמות הגוף, ועל ההבנה, כי גם בתהליך טיפולי מילולי מוצלח, בו חלים שינויים משמעותיים במטופל, נותרים מקומות, אליהם לא ניתן לחדור באמצעות המילים.

הקורס פותח בפני המשתתפים הזדמנות לחזור לשלבי טרום הלידה והלידה של עצמם (כמו שלב ההפריה, ההשרשה, הגילוי וכו’), כאל מקומות בהם ניתן למצוא דרך לריפוי העצמי.

במסע זה נפגוש בשאלות קיומיות, המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת [“האם יש לי מקום בעולם הזה”; החיבור שלי לחיים ולחיות שבי; תחושת ההשתייכות שלי; הדרכים שלי להתקשרות (להיאחז או לסגת מהזולת); היכולת לומר “כן” ו”לא”; האופן בו אני מתחיל כל דבר חדש בחיי – מערכות יחסים, פרוייקטים ועוד – כיצד אני מתנהל בתוכו ומסיים אותו; ועוד].

מאחר ומדובר בהליכה בדרך לא מוכרת, ולעיתים שבירה, נוכחות מלאה, מחויבת, אמפטית ותומכת של כל המשתתפות/ים חיונית לתהליך.

הקורס יכלול תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצות קטנות, וייעזר בכלים של מדיטציות, דמיון מודרך, עבודה עם הגוף, התנועה, הנשימה והקול.

 בין הנושאים הנלמדים בקורס

  • הכוח המרפא של נוכחות אמפתית
  • העברות רב דוריות של טראומה
  • קשר בין דפוסי היקשרות וטראומה
  • ”תמות חיים” כביטוי לשחזור חוזר של טראומה מוקדמת
  • מנגנוני הגנה של פיצול וניתוק אל עבר חיבור ואיחוי
  • בנייה ו/או שיקום של גבולות תקינים
  • ריפוי טראומה כתהליך טרנספורמטיבי
  • לידה מיטיבה

 למי מיועד הקורס
אף שהקורס מעניק כלים משולבי גוף-נפש-רוח לטיפול בטראומות התקשרות וטראומות התפתחותיות, “מסע העצמי” נועד במהותו למטפלים אשר למרות שעברו תהליך טיפולי משמעותי נותרו בנפשם מקומות עמוקים ה”קוראים” למענה מיטיב, מחלים ומתמיר.

מוזמנים לקורס רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים באומנויות, מרפאים ברפואה משלימה, אחיות, וכל מי שסיימו את הקורס “הגוף זוכר” ו/או הכשרה בשיטת SE (SEP).

דרכי הוראה

הקורס תיאורטי, חווייתי ויישומי (כולל תרגולים אישיים, בזוגות ובקבוצות קטנות), ונעזר בכלים של עבודה עם הגוף, תנועה, נשימה וקול, מדיטציה ודמיון מודרך.

למסיימי הקורס תוענק תעודה.

  • לקראת הקורס תתקיים שיחת הכרות בין הנרשמים למנחה.

תאריכי מפגשים

מסע העצמי- ימי ב’ 09:30-16:30

מפגש 116.3.20
מפגש 223.3.20
מפגש 330.3.20
מפגש 46.4.20
דילוגפסח 13.4.20
מפגש 520.4.20
מפגש 627.4.20
מפגש 74.5.20
מפגש 811.5.20
מפגש 918.5.20
מפגש 1025.5.20
מפגש 111.6.20
מפגש 128.6.20
מפגש 13יום ג’ – 9.6.20
בהנחיית: רות בן-אשר M.A

פסיכולוגית קלינית ומדריכה בכירה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי. מטפלת מוסמכת בטראומות בשיטות SE – Somatic Experiencing ,EMDR ,TRE. פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים (IAT) המתמחה בטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במים.
חוקרת מזה שנים את הקשר שבין פסיכותרפיה פסיכודינמית, פסיכותרפיה גופנית, עבודה עם טראומה, עבודה טיפולית במים, והחלמה על פי התורות העברית והבודהיסטית בשילוב מדעי המח ומחקרי היקשרות.

משלבת בעבודתה ובהוראתה כלים מגישות נוספות: IBP – Integrative Body Psychotherapy;  IFS – Internal Family System; AEDP – Accelerated Experiential Dynamic  Psychotherapy.

יצרה את הקורס “הגוף זוכר – טיפול ממוקד גוף בטראומה” אותו לימדה במרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש ברמת השרון.                                                            מנחה סדנאות לאנשי מקצוע: על טיפול ממוקד גוף בטראומה, על שילוב הגוף בפסיכותרפיה, על המים כמשאב למטפל השחוק; סדנאות לקהל הרחב – עזרה ראשונה רגשית – הגוף כמשאב להתמודדות עם מצבי דחק ורגשות סוערים; סדנאות סופשבוע לזוגות “חכמת הלב” – במים ועל היבשה יחד עם בן זוגה.

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית רות בן-אשר M.A

גלילה למעלה