פסיכותרפיה מזרח-מערב: נוכחות וחיוניות

בהנחיית: ד”ר יורי סלע, נעמי אורבך-שבילי, איתי הופמן, איילה זלצמן, רונית מלכין, צינה גז, מירית סידי, דניאל דוגון
תאריך סיום: 05/06/2020
למי זה מתאים: מטפלים

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

מידע מלא: פסיכותרפיה מזרח-מערב: נוכחות וחיוניות

תכנית ייחודית פרי פיתוח של מכון דמו”ת

בניהול:
ד”ר יורי סלע, נעמי אורבך-שבילי

6 סדנאות עומק דו-יומיות וסדנת סיכום
ימי חמישי בערב- 16:00-20:30, ימי
שישי בבוקר 9:00-15:00

החל ב 07.11.19

רקע

מודל פסיכותרפיה מזרח-מערב (‘פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’) מציע שפה טיפולית המשלבת יחדיו ממדים נפשיים, גופניים, תחושתיים ורוחניים. הלימוד כולל גישות תיאורטיות וקליניות הנשענות על פסיכולוגיה ומחקר מדעי ,ולצידן תרגולים השואבים ממסורות מהמזרח כדוגמת צ’י קונג וטאי צ’י. ההתייחסות בו-זמנית לכלל מבעי החיים האנושיים מכוונת לטיפוח פוטנציאל החיוּת והחיוניות, איכויות המהוות בסיס לחיים שיש בהם יצירה, חופש ומשמעות.
המודל הוא מודל דינאמי, חי, ומתפתח כל הזמן. חלקים משמעותיים שלו נלמדו, הוטמעו ויושמו בשנים האחרונות במסגרת בתי-ספר לפסיכותרפיה (באוניברסיטת תל-אביב, מכון מגיד), בית-ספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה, נט”ל, השירות הפסיכיאטרי בית-חולים ‘העמק’, ‘יד-רחל’ ובעשרות השתלמויות של צוותים מקצועיים במסגרת בריאות הנפש, שירותי-רווחה, שירותים חינוכיים ועוד.
הקורס “פסיכותרפיה מזרח-מערב: נוכחות וחיוניות” במרכז גוף-נפש הוא קורס מבוא למודל “נוכחות וחיוניות” ומהווה נגזרת של קורס תלת-שנתי שהועבר באוני’ ת”א בבית הספר לעבודה-סוציאלית, ביחידה ללימודי המשך והשתלמויות במשך 12 שנה.

על הקורס

בקורס נלמד ונתרגל את המודל החדש בפסיכותרפיה שממזג פרקטיקות וחידושים בחשיבה ההתפתחותית, הפסיכואנליטית והנוירו-פסיכולוגית עם תפיסות זן-בודהיסטיות וטאואיסטיות.

‘פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’ מציעה גישה סדורה המתמקדת ב’חומרי הגלם’ הנחוצים לחיים שיש בהם יצירה, חופש ומשמעות, ובגורמים השונים המשפיעים עליהם במישור הנפשי, במישור הגופני ובמישור הרוחני. טיפוחם וקידומם של נוכחות וחיוניות– מהווים את ליבת הקורס.

מנחי הסדנאות עוסקים ב’פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’ או שותפים בפיתוח המודל הקליני ויישומיו בעבודה פרטנית וקבוצתית של טיפול והדרכה במסגרות ציבוריות ופרטיות רבות.


למי מיועד הקורס

זו הזמנה לאנשי טיפול מנוסים המעוניינים לגעת בעומקו של המרחב הטיפולי דרך לימוד תיאורטי, חווייתי ותהליכי. התכנית מיועדת למטפלי בריאות הנפש: פסיכיאטרים, פסיכולוגים העוסקים בטיפול, עו”ס קליניים, מטפלים באומנות וכד’.

* בעלי רקע שונה מוזמנים לשלוח קו”ח רלבנטיים ואלו יישקלו על-ידי צוות ההוראה של הקורס.

דרכי הוראה

 • תרגול נוכחות וחיוניות בישיבה, בעמידה ובתנועה מתוך פרספקטיבות של טאואיזם
 • ורפואת המזרח: מדיטציה, צ’י-קונג וטאי-צ’י.
 • הרצאות פרונטליות.
 • תרגול הכישורים הנלמדים בקבוצות קטנות.
 • שיתוף ועיבוד קבוצתי.
 • תרגולים קצרים לעבודה בבית בין פרקי הלימוד, כבסיס להמשכיות בלימוד.

קישור לסילבוס הקורס.

לוח-הזמנים של המפגשים:

יום ה’:
16.00 – 17.30 הרצאת מבוא לסדנה ומפגש על כוס תה עם המרצה והמנחים.

18.00 – 20.30 סדנה מקצועית בהנחיית 2 מנחים מצוות ההוראה של מכון דמו”ת ושל קליניקת דמו”ת.

יום ו’:
9.00 – 15.00 סדנה מקצועית בהנחיית 2 מנחים מצוות ההוראה של מכון דמו”ת ושל קליניקת דמו”ת.

תכנית זו תביא בחשבון מועדי כניסת שבת בשבתות החורף ותתאים עצמה במידת הצורך.

תכנית הקורס:

מפגש 1: 7-8.11.19, “פסיכותרפיה כמגע בין-אישי“, הרצאה: נעמי אורבך-שבילי, מנחי הסדנא: מירית סידי ודניאל דוגון.

מפגש 2: 5-6.12.19, “ויסות רגשי, השתהות והתבוננות כתשתית לטיפוח נוכחות וחיוניות“, הרצאה:  ד”ר יורי סלע, מנחי הסדנא: רונית מלכין ואיתי הופמן.

מפגש 3: 2-3.1.20, “פסיכותרפיה בעיניים סיניות: חיוניות-צ’י כגשר בין תנועה פנימית לתנועת האדם ופעולתו בעולם“, הרצאה: נעמי אורבך-שבילי, מנחי הסדנא: צינה גז ורונית מלכין.

מפגש 4: 6-7.2.20, “בין תחושות לרגשות: המשׂגות חדשות של חוויה בפסיכותרפיה“, הרצאה: ד”ר יורי סלע, מנחי הסדנא: צינה גז ואיתי הופמן.

מפגש 5: 5-6.3.20, “נוכחות גוף-נפש במרחב הדיאלוג ובקהילה“, הרצאה: נעמי אורבך-שבילי, מנחי הסדנא: איילה זלצמן ומירית סידי.

מפגש 6: 7-8.5.20, “פרקטיקום קליני בפסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות“, הרצאה: ד”ר יורי סלע, מנחי הסדנא: איילה זלצמן ודניאל דוגון.

סדנת סיכום: 3-5.6.20, “פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות“,  ד”ר יורי סלע ונעמי אורבך-שבילי

תכנית הקורס:

מפגש 1:
7-8.11.19, “פסיכותרפיה כמגע בין-אישי”, הרצאה: נעמי אורבך-שבילי, מנחי הסדנה: מירית סידי ודניאל דוגון.

במפגש זה נצא מהנחת יסוד, שמגע בטיפול נפשי הוא אפשרי ורצוי, שהוא מסייע לרווחה נפשית. להתבוננות פנימית, ליצירת קשר ולטיפול בסימפטומים. לכן, לא נעסוק בסדנה זו בדיון התיאורטי על עצם שילובו של מגע בטיפול, אלא

באתגרים האתיים הנגזרים משילובו בטיפול נפשי. נתרכז בכוונת המטפל, כשהוא מציע מגע, ומתוך כך באיכות מגעו, ונתבונן במנעד שבין מגע תומך ומאשר למגע המאפשר חקירה והתבוננות מתוך תהליך עדות פנימית וחיצונית – על עצמנו ועל המטופל.

מפגש 2:
5-6.12.19, “ויסות רגשי, השתהות והתבוננות כתשתית לטיפוח נוכחות וחיוניות”, הרצאה: ד”ר יורי סלע, מנחי הסדנה: רונית מלכין ואיתי הופמן.

מטרת הטיפול בפסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’ היא לקדם נוכחות מלאה וחיונית יותר של המטופל בחייו.

יכולתו של אדם לחוות את עצמו כנוכח באופן חיוני, ברגע הנוכחי, היא גולת הכותרת של קיומו כבן אנוש. זוהי היכולת לחוות את הקיום מרגע לרגע, במלוא העושר התחושתי, המחשבתי והרגשי שהחוויה האנושית עשויה להעניק. נוכחות כזו היא המפתח ליצירתיות, משחקיות, חדווה, הוקרת תודה וחמלה.

השתהות והתבוננות הינן שתי צורות בסיסיות של “הוויה”: ניתן להתייחס אליהן כאל איכויות המרחיבות, מעמיקות ומעגנות את יכולתו של הפרט להמשיך ולהיות נוכח באופן חיוני במהלך חייו גם ברגעי קושי הכרוכים בעוצמה רגשית גבוהה. זוהי הדרך לביסוס ההוויה ברוח:

בסדנה נעניק בסיס תיאורטי משולב בתרגול חווייתי. מתוך שילוב של מיומנויות השתהות והקשבה – המבוססות על המסורת הטאואיסטית וגישות עדכניות בפסיכולוגיה מערבית –  נלמד כיצד יכול המטפל להציע איכויות אלו למטופליו כמצע לצמיחה ולהתפתחות של יכולתו להיות נוכח וחיוני בחייו.

מפגש 3:
2-3.1.20, “פסיכותרפיה בעיניים סיניות: חיוניות-צ’י כגשר בין תנועה פנימית לתנועת האדם ופעולתו בעולם”, הרצאה: נעמי אורבך-שבילי, מנחי הסדנה: צינה גז ורונית מלכין.

כדי לאפשר לתהליך הטיפולי להתרחש המטפל והמטופל זקוקים להתארגן סביב ציר מרכזי, לשם כך על המטפל לתרגל ולבנות בתוכו את תחושת הציר המרכזי, תחושה המאפשרת לו להזדקף, בהיבט הפיזי והנפשי.

לכן, מתוך תרגול צ’י-קונג ניתן בסדנה תשומת לב לצ’י הנחווה במרכז הגוף ולתחושת הציר האנכי של האדם הניצב בין ארץ לשמיים. נפנה תשומת לב לשלד, למפרקים, לשרירים ולגידים המקבלים את החיוניות שלהם מזרימת הצ’י לכיוון הנכון. ניגע באופן בו היציבה וההזדקפות שמופיעים ונראים כלפי חוץ, מתחילים מבפנים. בהמשך, נחקור את המעבר מהתחושה במרכז לתנועה היוצאת החוצה, אל העולם, ובחזרה למרכז ואת האפשרות ליציאה לתנועה בכיוונים השונים – עם כיווני חמשת המעברים.

הדגש יהיה על הנגשת החומרים התיאורטיים וההתנסות החווייתית גם למטפלים שלא מכירים עולם תוכן זה על מנת להשתמש בכל אלו כדי להיטיב עם המטופל.

מפגש 4:
6-7.2.20, “בין תחושות לרגשות: המשׂגות חדשות של חוויה בפסיכותרפיה”, הרצאה: ד”ר יורי סלע, מנחי הסדנה: צינה גז ואיתי הופמן.

בסדנה נתבונן במרחב שבין תחושות לרגשות מזווית ראייה דו-מוקדית, המחזיקה את המשותף ואת המבדיל בין הזווית הנוירו-פסיכולוגית המערבית והסינית-טאואיסטית.

נעשה זאת דרך העיסוק בסוגיות הבאות:

 • מה בין תחושה לרגש? כיצד הם באים לידי ביטוי בחדר הטיפולים?
 • שבעת הרגשות וחמש התנועות בתפיסה הטאואיסטית כביטויים של צ’י הקשורים באיברי הגוף, בעונות השנה ועוד.
 • מה בין feelings ל-emotions : ההיבט התנועתי שיש במילה  emotion –  תנועה שמורגשת בפנים – וכיצד הוא מבוטא כלפי חוץ, או דווקא נותר חבוי כתחושה בלבד.
 • כיצד ניתן לעבוד עם התנועה הייחודית שמציע כל רגש וכיצד ניתן לווסתו? האם וכיצד הדבר מיטיב עם המטופל? האם הרגש מעודד את תנועת החיים שלו? מהו “מודל החיוניות” שבו האדם משתמש ויעיל לחייו?
 • חלון ה”סובלנות לרגש””(Window of tolerance”) של דן סיגל, וּויסות רגשי בתוך הדיאדה אֵם–תינוק ובמהלך ההתפתחות.
 • הזיקה בין ממד הערכיות (Valence) שאדם מייחס לתחושה או לרגש (חוויה חיובית או שלילית, טובה או רעה, נעימה או לא נעימה) לפי דמאסיו, לבין הראייה הסינית העוסקת בקשרים המורכבים שבין חיי הרגש לבין חיוניותו של האדם, בגופו – על איבריו הפנימיים – ובנפשו.

הסדנה תכלול: למידת חומר תיאורטי, התנסות חווייתית במודל מטפל-מטופל-עֵד, ותיאורי מקרה להדגמת ההתבוננות והאבחנה בתוך הטיפול.

מפגש 5:
5-6.3.20, “נוכחות גוף-נפש במרחב הדיאלוג ובקהילה”, הרצאה: נעמי אורבך-שבילי, מנחי הסדנה: איילה זלצמן ומירית סידי.

בסדנה נכיר את ערכו של הגוף במרחב האישי והבין-אישי כשׂדה-התרחשות אשר מתַקשר, מגיב ומשמש כמקור למידע שאינו יכול להגיע בשפה המילולית, ונתוודע לתפיסה שהתחושות העולות בנו הן שותפות מלאות לכל התרחשות שאנו לוקחים בה חלק.

עוד נשׂים לב לנוכחות האישית והבין-אישית בשדה התקשורת המילולית ושאינה מילולית, במטרה לטפח חיוניות ופוטנציאליים חבויים, שיהיה בהם להעשיר ולהרחיב את עולמנו כמטפלים ואת עולמם של המטופלים. נדגים זאת באמצעות התייחסות אינטגרטיבית (הכוללת תודעה, תחושות, רגשות) להתרחשות הטיפולית, תוך שׂימת דגש מיוחד על יישום עבודה זו עם אוכלוסיות קשות ומוחלשות.

הסדנה תציע למטפלים באוכלוסיות אלה כלים לנשיאה משותפת של אותם קשיים,  במפגש נעדר שיפוטיות, תוך ניסיון להרחיב ולבסס את הנוכחות שלנו כמטפלים ואת נוכחות הזולת באופן מזין ומגן יותר.

מפגש 6:
7-8.5.20, “פרקטיקום קליני בפסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות”, הרצאה: ד”ר יורי סלע, מנחי הסדנה: איילה זלצמן ודניאל דוגון.

קבוצת ה’פרקטיקום’ מיועדת למטפלים העוסקים בטיפול נפשי. היא תהווה מרחב דיאלוגי להצגות-מקרה מן הקליניקה תוך הישענות על יסודות מ”פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות”, ובהם:

 • התבוננות אינטגרטיבית בלא מודע
 • אי-ידיעה ואי-עשייה בפסיכותרפיה
 • שינוי כתנועת-חיים פנימית/חיצונית
 • פתיחת כל החושים תוך ליקוט ריבוא הדברים

מתוך ההמשׂגה של יסודות אלו נתבונן יחד בביטויי הסבל הנפשי/גופני ובאופנים בהם הם מהדהדים את סביבת חייו של המטופל. במקביל נתבונן כיצד יסודות אלו באים לידי ביטוי בנוכחותו בקליניקה ובקשר איתנו, המטפלים, ונראה יחד כיצד ויסות נוכחותנו עם המטופל יכול להקל את סבלו, ולקדם את נוכחותו וחיוניותו בחייו.

סדנת סיכום:
3-5.6.20, “פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות”,  ד”ר יורי סלע ונעמי אורבך-שבילי

לפני כ-25 שנה יסדנו את מכון דמו”ת – דינאמיקה מגע ותנועה – כמכון ל”פסיכותרפיה אינטגרטיבית מזרח מערב”. שמו של המכון נועד להצביע על תפיסתנו לגבי בריאות נפשית וקידומה: על הממדים הממשיים והסמליים כאחד של הדינמיקה הפנימית (הממד הפסיכודינאמי), על הצורך במגע קונקרטי ונפשי, ועל תנועה ושינוי כתרגול אנרגטי וכביטוי לתנועת חייו של האדם. ממדים אלו נשענים על הגות זן-בודהיסטית וטאואיסטית ועל תיאוריות פסיכואנליטיות והומניסטיות.

הסדנה המרוכזת עם נעמי ויורי תדגיש את האופן בו הפיתוח של פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות – P.V.P. ((Presence & Vitality Psychotherapy  – רואה את דמות האדם ואת פעילותו לקראת מימוש תנועת-חייו בעולם. במובן זה לימוד של פסיכותרפיה הוא תרגול של אמנות חיים, שמטרתה להרחיב את עצמיות האדם, מטפל ומטופל כאחד.

הלימוד יכלול חלקי תרגול בישיבה ותנועה, לימוד עיוני ותרגול אבני-יסוד בפסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות.|

קישור לסילבוס הקורס.
קישור למידע מפורט על מנחי הקורס הנוספים.

לקורסים בתחומים אחרים

בהנחיית: ד”ר יורי סלע, נעמי אורבך-שבילי, איתי הופמן, איילה זלצמן, רונית מלכין, צינה גז, מירית סידי, דניאל דוגון
יורי סלע

ד”ר יורי סלע


פסיכולוג קליני, פסיכותרפיסט אינטגרטיבי וד”ר לפרשנות ותרבות. ייסד את בה”ס מגע לשיאצו והוא מייסד ומנהל שותף ב ‘מכון דמו”ת לפסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’ וממקימי ‘איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה’. מרצה בתוכניות לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטה העברית וחבר במכון ת”א לפסיכואנליזה בת-זמננו. מתרגל אמנויות לחימה סיניות מזה למעלה מ 30 שנה ותלמיד זן-בודהיזם. ספרו האחרון From Dualism to Oneness in Psychoanalysis: a Zen Perspective on the Mind-body Question ראה אור בהוצאת Routledge. מטפל ומדריך ב’פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’ ובפסיכואנליזה.

נעמי אורבך-שבילי


מייסדת ומנהלת שותפה ב’מכון דמו”ת לפסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’. מטפלת מוסמכת ברפואה סינית. סיימה לימודי תואר שני בפסיכותרפיה באוריינטציה בודהיסטית במכון ‘קרונה’. חברת צוות פיתוח רעיוני, השירות הפסיכיאטרי, בית-חולים ‘העמק’. ממקימי ‘איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה’. לומדת טאואיזם, ומלמדת וחוקרת את התרומה של הגות זו לפסיכותרפיה. מטפלת ביחידים ובזוגות, ומדריכה ב’פסיכותרפיה של נוכחות וחיוניות’. מורה מוסמכת ל’ג’יננג צ’יקונג.

קישור למידע מפורט על מנחי הקורס הנוספים

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ד"ר יורי סלע, נעמי אורבך-שבילי, איתי הופמן, איילה זלצמן, רונית מלכין, צינה גז, מירית סידי, דניאל דוגון

גלילה למעלה