• 072-3942557
 • שבטי ישראל 103 ב', רמת השרון
 • mindbody@mindbody.co.il

מיינדפולנס


קישור: פרטים על קורס מיינדפולנס

 

מיינדפולנס הוכח כאמצעי יעיל להתמודדות עם העומס והאתגרים של החיים המערביים ולהקלה על תסמיני עומס ומתח.

מדוע מיינדפולנס אפקטיבי?


החיים בעידן המודרני מאופיינים בגורמים רבים אשר מובילים לתחושות של מתח, לחץ וחרדה.

קצב האירועים המהיר והשינויים הדינמיים מובילים להיווצרות מתח ודאגה אשר עשויום לפגוע באיכות החיים הרגשיים ולפעמים אף בתפקודים היומיומיים.

כל אחד מפתח שיטות ואסטרטגיות התמודדויות עם מצבים אלו, כאשר חלק מהן יעילות בטווח הקצר אך לא בהכרח לטווח הארוך.

חלק מהשיטות להתמודדות עם תוצאות המתח יעילות מאד אך מציבות אתגרים לא פשוטים כגון אימוני ספורט, שינוי תזונה, טיולים ושאר פעילויות הדורשות התמדה, חריגה משמעותית משיגרה, משמעת עצמית נוקשה ועוד ואשר קשות ליישום לאורך זמן.

ההשפעות של הלחץ והמתח על הגוף נלמדו במחקרים שונים המראים כי בלא מעט מדדים פיזיולוגיים חיוניים ניכרת פגיעה כמו בעליית רמת הסוכר בדם, עלייה בלחץ הדם, מיגרנות וכאבי ראש ותסמינים אחרים הפוגעים גם הם באיכות החיים.

מה זה מיינדפולנס ?


לחיות בכאן ועכשיו, להפחית את תדירות ההתנהגויות האוטומטיות, להימנע מהסחות דעת ולחוות ירידה במדדים השליליים של המתח והלחץ.

“תֵּן בִּי אֶת הַשַּׁלְוָה – לְקַבֵּל אֶת הַדְּבָרִים שֶׁאֵין בִּיכָלְתִּי לְשַׁנּוֹתָם, אֶת הָאֹמֶץ – לְשַׁנּוֹת אֵת אֲשֶׁר בִּיכָלְתִּי, וְאֵת הַתְּבוּנָה – לְהַבְדִיל בֵּינֵיהֶם.” (תפילת השלווה)

במטרה להשיג שקט ושלווה בתוך הכאוס המאפיין את אורח החיים המודרני, ניתן כיום לתרגל מיינדפולנס ולהשיג הקלה ניכרת תוך פרק זמן קצר יחסית.

אולם, מהו מיינדפולנס ומהו מקורותיו?


בשורשיו, מיינדפולנס הוא אדפטציה מערבית ופרקטית של המדיטציה הבודהיסטית הידועה ויפאסנה (“טיפוח ראיית מציאות צלולה”).

המיינדפולנס מסייע להפנות את תשומת הלב לנוכחות שלנו בהווה, ב’כאן ועכשיו’ כדי להפיק מכך תובנות,

להפחית ברמות המתח ולהגביר את יכולתנו ליהנות מהקיים. המיינדפולנס מאפשר לנו להיות מודעים למחשבות שלנו,

לרגשות שלנו ולהתנהגותנו באותו רגע ולהימנע מהסחות הדעת המאפיינות את היום יום שלנו.

בפרקטיקה, מיינדפולנס הוא אימון מנטלי הפועל בכמה צירים ומהווה גרסה מערבית למדיטציה עם מיקוד בפרקטיות והתאמה למציאות חיינו ועוזר לפעול בעולם בצורה נינוחה ופרודקטיבית יותר ולהקל על הסטרס והעומסים שנובעים מהמחויבויות שבחיים.

כיצד עובד המיינדפולנס ומדוע הוא אפקטיבי כל כך?

פעולה במספר צירים ומדיטציה בעלת אימפקט עמוק לאורך זמן


מיינדפולנס הוא אימון באמצעות מדיטציה, שם כללי למגוון טכניקות באמצעותן מאמנים את התודעה לפיתוח תשומת לב, ריכוז, רגיעה והתבוננות בתהליכי הנפש כאשר לרוב מפנים את תשומת הלב לתחושות הגוף (במיוחד לנשימה) וההנחיה היא לשוב לעוגנים אלו כשהמחשבה נודדת. באופן זה מתורגלת הפניית קשב מהמחשבות אל תחושות הגוף ועם הזמן משתכללת היכולת לנוכחות ברגע ההווה, לחוש תחושות גופניות, הקשב נהיה גמיש יותר, איכות התודעה בהירה יותר, והנוכחות נפתחת ומתעשרת בגוונים.

העקרונות של מיינדפולנס הם קשיבות לרגע הנוכחי, חוסר שיפוטיות וכוונה למיקוד תשומת לב. המיינדפולנס הוא אימון מנטלי הפועל במספר צירים:

 • פיתוח השקפת עולם מציאותית ומועילה (ללא קשר למערכת אמונות דתית).
 • זיהוי ועבודה עם מחשבות, רגשות ותחושות.
 • אימון ביחס אוהד לעצמנו ולסביבה על אף מציאות החיים הלא מושלמת.
 • הפחתת ביקורת, מתחים, ושיפוט לעצמנו ולאחרים.
 • שינוי דפוסים מושרשים ותגובות אוטומטיות.
 • אימון בהשהיית תגובות וקבלת החלטות בצורה מאוזנת ושקולה.

פיתוח הגמישות המחשבתית באמצעות מיינדפולנס:

למתוח את יכולות המוח ולפתח נתיבי מחשבה חדשים ומיטיבים כאמצעי התמודדות יעיל עם לחצי היומיום


מיינדפולנס (קשיבות בעברית) היא טכניקת אימון גמישות למוח שמתאפשרת באמצעות מה שחוקרי מוח מכנים “נוירופלסטיות”. מדובר ביכולתו של המוח ללמוד ולפתח נתיבי חשיבה חדשים ושונים מדפוסי החשיבה הישנים באמצעות יצירת קשרים נוירולוגיים חדשים במוח. בעזרת תרגול יומיומי במיינדפולנס נוצר שינוי מוחי כבר לאחר 8 שבועות כפי שהודגם בהדמיות MRI שנעשו למתרגלי מיינדפולנס. בזכות פוטנציאל זה לפיתוח הגמישות המחשבתית, נוכל לשנות דפוסי מחשבה לא מיטיבים שלעתים נתפסים כקשיחים, נוכל להקל על עצמתן ושכיחותן של מחשבות מלחיצות, מעציבות, מפחידות או שופטות ולשנות את דפוסי התקשורת שלנו עם בני המשפחה או עם חברים/ות ושותפים/ות לעבודה.

כל היתרונות בתרגול מיינדפולנס


שיפור ניכר באיכות החיים ואימוץ דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים. אימון המיינדפולנס פשוט לביצוע אך בעל השפעה רבת עוצמה ויכול לסייע בהיבטים הבאים: בעיות שינה, חיזוק המערכת החיסוניות, התמודדות עם כאבים כרוניים, הקלה בתסמיני חרדה ודיכאון, הרגעה והפחתה של מחשבות טורדניות, הפחתה ברמות המתח ועוד.

המיינדפולנס ככלי יישומי מתקדם בעולם הטיפולים הנפשיים


יותר ויותר מטפלים, אנשי חינוך ובעלי עסקים מכניסים את המיינדפולנס לחייהם, עולם הטיפול אימץ בחום לחיקו את המיינדפולנס ככלי טיפול רב עוצמה ועושה בו שימוש במספר פרוטוקולים טיפוליים מתקדמים. בנוסף, בשל התועלות הרבות הנובעות מתרגול והפנמת מיינדפולנס, נעשה בו כיום שימוש בתחומים רבים כמו חינוך או עסקים וגם בטיפולים נפשיים. בעולם הטיפול פותחו מספר פרוטוקולים שמשלבים מיינדפולנס בשיטות טיפול קיימות כגון:

 • טיפול קוגניטיבי-ביהביוריסטי (MCBT),
 • טיפול להפחתת מתחים (מבוסס על MBSR)
 • טיפול ממוקד חמלה (MCFT)
 • גישת ה “קבלה ומחויבות” (ACT)

אם כן, המיינדפולנס הופך יותר ויותר לכלי טיפולי ואימוני רב עוצמה עבור אנשי חינוך, עסקים ומטפלים רגשיים אשר מגלים את יעילותו בהשגת שקט נפשי ויצירת קשרים נוירולוגיים חדשים.

2 מחשבות על “מיינדפולנס”

  1. הי מרינה,
   מוזמנת ליצור איתנו קשר לטלפון 072-3942557
   אפשר לפנות גם בוואטס אפ – שמחובר כאן לאתר
   מידע נוסף אודות קורסים למיינדפולנס תוכלי לראות כאן: קורסים מיינדפולנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.