פוטותרפיה- שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

בהנחיית: ניהול אקדמי – ירדן כרם
תאריך הפתיחה הקרוב: 21/10/2020
תאריך סיום: 28/04/2021
מספר מפגשים: 25

תכנית הלימודים כוללת למידה תיאורטית של החיבור בין טיפול אישי וקבוצתי עם תמונות, צילום רגשי – ביטוי עצמי רגשי דרך הצילום, עבודה קהילתית עם צילום – כיצד צילום יכול לבטא את הפרט ואת הקהילה כולה והתייחסות למעמדו של הצילום בימינו דרך למידה של סוציולוגיה, חקר ותקשורת ויזואלית.

מוזמנים לקבוע שיחת היכרות עם מנחת הקורס בטלפון: 072-3942557

לדוגמאות לטיפול וליווי ריגשי בכלים של פוטותרפיה היכנסו לקישור הזה

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

מידע מלא: פוטותרפיה- שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

הקורס מבוסס על התנסות אישית, קבוצתית, ולימוד תיאוריות וטכניקות. בקורס יש מגוון רחב של מנחים, המציעים נקודות מבט שונות בתחום הפוטותרפיה.

פוטותרפיה?- שימוש בצילום להאצה, הרחבה והעמקה של תהליכים לשיפור איכות החיים. עצם פעולת הצילום יכולה להיות פעולה חיונית לצמיחה, התבוננות בצילומים קיימים מן העבר ושיתוף בצילומים שנעשים במהלך המפגשים ובין המפגשים- כל אלה כלולים בפוטותרפיה.

אין בישראל ובעולם מקצוע רשמי הקרוי “פוטו-תרפיסט”, על כן אין בארץ ובעולם תעודה אקדמית או מקצועית המסמיכה ב”פוטותרפיה”. הקורס גם אינו מכשיר להיות “פסיכו-תרפיסט”, אולם יש תעודה המעידה על לימודים וסיום קורס ועמידה בחובות הקורס.

מה ניתן להרוויח מהקורס הזה?- א. צמיחה והתפתחות אישית, כתוצאה מהתהליך האישי והקבוצתי. ב. העשרת ארגז הכלים בכלי מרענן, לא שיגרתי ורב עוצמה, למי שעוסקים בחינוך, יעוץ, אימון ופסיכותרפיה. ג. הגברת הרגישות ויכולת ההתבוננות בתמונות ובשדה החיים.

מי יכול להשתתף בקורס?- א. מי שהצילום מושך אותו, שהשפה הצילומית “מדברת” אליו. ב. מי שמתעניין בנפש האדם, ומעוניין להבין לעומק ולרוחב ולעשות למען נפשו ונפשות אחרות. ג. מי שמוכן לחשיפה עצמית המהווה נדבך חשוב בתהליך הלמידה, וסקרן ללמוד.

המפגשים מתקיימים מדי יום ד בשעות 16:30 עד 21:00, לאורך שנת הלימודים. אין צורך במצלמה ייעודית, אפשר לצלם במצלמת הטלפון. הקורס אינו קורס צילום ואין דגש על טכניקות צילום ואיכות התמונה. אין צורך לבוא עם “מומחיות בצילום”, כדאי לבוא עם סקרנות, פתיחות, נכונות, יצירתיות, התמסרות לתהליך והשקעת זמן ומחשבה.

המודולות הנלמדות בתכנית:

א. פוטותרפיה לרוחב ולעומק
מרצים: ד”ר צביקה תורן וגלעד בנארי


ב. פוטותרפיה ככלי להעצמה ועיבוד הדימוי העצמי והגופני
מרצה: נטלי בן ישראל


ג. לצלם סיפור – סוציולוגיה ויזואלית, חקר ויזואלי, תקשורת ויזואלית: צילום דוקומנטרי כדרך לראייה אלטרנטיבית וכמנוע לשינוי
מרצה: שיבי איסמן


ד. שם הקורס: פוטותרפיה ארגונית חינוכית
שם המרצה: הראל סטנטון


ה. שם הקורס: צילום ועריכה בסמארטפון
שם המרצה: ירון בן חורין

 

תוכן היחידות בהרחבה:

א. פוטותרפיה לרוחב ולעומק | ד”ר צביקה תורן וגלעד בנארי

קורס זה יכלול סדרת מפגשים בהם נלמד להיעזר בפעולת הצילום ובתוצר הצילום (תצלום) כדי להכיר את עצמנו, להציב לעצמנו יעדים להשבחה והעצמה, לעשות דברים שטרם עשינו כדי להיות במקום שמעולם לא היינו.

הצילום משמר רגע חולף, מאפשר להתבונן היטב בפרטים של הרגע ההוא. סדרת צילומים נותנת אפשרות לבדוק האם יש מרכיב מסויים המופיע ברוב התמונות ומצביע על נושא מעסיק ולא-פתור. צילום לאורך תקופה מזמין אותנו לפגוש את השינויים שחלו בנו, אם אנחנו אוהבים אותם או שמא נסחפנו למקום שאיננו חפצים להיות בו.

נפגוש צילומי ילדות, צילומים משפחתיים, ודיוקן עצמי. צילומים שכבר צולמו וצילומים שנבצע עכשו. המפגשים ישלבו חוויות ולמידה תיאורטית, ברובד האישי, הקבוצתי והמקצועי-אקדמי. מאמרים רלוונטיים יחולקו לאורך הקורס.

קטעים מספרו החדש של ד”ר צביקה תורן “בצלמנו כדמותנו”

ב. פוטותרפיה ככלי להעצמה ועיבוד הדימוי העצמי והגופני | נטלי בן ישראל

קשה כיום לתאר את חיינו ללא צילום. דרך הצילום אנו יכולים להציג עצמנו – פנטזיות, תחושות, רגשות, כמו גם את גופנו ומערכות יחסים.
הצילום ככלי טיפולי מסייע לעקוף הגנות, ליצור תקשורת בלתי מילולית ולהגברת תחושת השליטה אצל המטופל ומודעותו העצמית.

פוטותרפיה הינה טכניקה טיפולית מעודנת ועם זאת, מאוד עוצמתית לעבודה על הדימוי הגופני והדימוי העצמי של המטופל. באמצעות הבחירות האסתטיות בצילום אנו יכולים ללמוד על הדרך בה המטופל תופס את המציאות סביבו ולגבי המוטיבים בהם הוא מתעסק בחייו האישיים.
פוטותרפיה הינה תחום שהתפתח מתוך הטיפול באומנות. השפה הצילומית הינה קרש קפיצה לדיאלוג עם תחומים אומנותיים נוספים. תמונה יכולה להיות מקור השראה לכתיבה יצירתית, נקודת מוצא ליצירה באומנות הפלסטית, ובסיס לפיתוח עלילה תיאטרלית ותנועתית.
בקורס זה נחשפים הסטודנטים לטכניקות השונות לשילוב מדיום הצילום במסגרת הטיפולית, חווים את השיעורים שיש למדיום זה ללמד אותם על עצמם ולומדים כיצד ניתן לשלב בין מדיום הצילום למדיומים יצירתיים אחרים. במהלך המפגשים הסטודנטים לומדים באמצעות שילוב של תיאוריה ותרגילים חווייתיים בכיתה ומתנסים בתהליך אישי, קבוצתי וויזואלי, המאפשר התפתחות אישית משמעותית, תוך הפנמת הטכניקות הנלמדות.

ג. לצלם סיפור – סוציולוגיה ויזואלית, חקר ויזואלי, תקשורת ויזואלית: צילום דוקומנטרי כדרך לראייה אלטרנטיבית וכמנוע לשינוי |  שיבי איסמן

אנו חיים בעולם בו כולנו מצלמים את כולנו לדעת, בתרבות בה הגבולות בין המציאות לתמונות שמשקפות אותה הנם מטושטשים במקרה הטוב, מקריים ושבריריים בדרך כלל, אבל תמיד טעונים ומלאי משמעות. התמונה הפכה לשפה גלובלית שמחברת אותנו לאנושות אחת כוללת, והמצלמה לכלי, למדיום שאם להשתמש באמירתו של מרשל מקלוהם  – היום יותר מתמיד הנו גם המסר בכבודו ולכשעצמו. מן הראוי אם כן, אולי אפילו מחוייב המציאות הוא, שאנו העוסקים בחינוך בהוראה בטיפול ובתקשורת נכיר, נלמד, נבין ונרתום את סגולותיה של המצלמה ככלי לחקר ויזואלי, תקשורתי, רפלקטיבי ועוצמתי מאין כמוהו המאפשר תובנה, עיבוד, ראייה אחרת אולי של המציאות בה אנו חיים, כמנוע ללמידה ולפיתוח פרטניים, כמו גם להובלה ולשינוי קהילתי וחברתי. מטרת הקורס היא להציג בפני המשתתפים את המבוא לסוציולוגיה ויזואלית,  את ההכרות עם העקרונות והיישומים של “לצלם סיפור” – סדנאות ותהליכים בחקר ויזואלי וצילום רפלקטיבי, ולהקנות להם כלים מעשיים מהתחום אשר באמצעותם יוכלו להטמיע בעבודתם את הצילום הרפלקטיבי כדרך לראייה אלטרנטיבית, מנוע ללמידה, פיתוח ושינוי.

ד. פוטותרפיה ארגונית חינוכית | הראל סטנטון

פוטותרפיה ארגונית היא תהליך צילום מודע המאפשר לעבד נושאים מהותיים ולחלץ תובנות ממקום של רגש ואינטואיציה. המבט המודע דרך מסך המצלמה מדמה ראייה דרך משקפיים חדשים. המעבר מראיית תלת מימד לדו מימד מחייב התבוננות רעננה ושינוי פרספקטיבה.
המהפכה הטכנולוגית הפכה את כולנו לצלמים בטלפון. הצילום הוא האומנות הזמינה ביותר. השפה הוויזואלית זמינה ונגישה לכולם. אנשים משתמשים בסמרטפון כגדג’ט מבלי להיות מודעים שהם מדברים בשפת האומן.

הייחוד של עבודת הפוטותרפיה בארגונים הוא באפשרות הניתנת למנהלים, עובדים ואנשי חינוך ליצור שיח ממקום של רגש ואינטואיציה באמצעות כלי טכנולוגי זמין לכולם. תהליך הצילום (בניגוד לקלפים) מאפשר פוקוס ואת דיוק האמירה. תהליך העבודה מתבצע בשלבים – המשתתף יכול להתחיל לעבוד עם דימוי ואמירה מסוימים ובמהלך העבודה להתבונן עליה, לדייק אותה ובמידת הצורך, לעבור לדימוי אחר ולמשמעויות אחרות.
תהליך מתמשך זה מרחיב את ההכרות שלנו עם התת-מודע ומצמצם את הפער בין הראש והלב, כך שהם “נפגשים באמצע” – בעיניים.

בקורס נלמד כיצד לעבוד עם המצלמה והפוטותרפיה ככלי לשינוי זוויות התבוננות ויצירת שיח כנה ואינטואיטיבי בארגונים ובחינוך.

ה. צילום ועריכה בסמארטפון | ירון בן חורין

מהפכת הסמארטפון מאפשרת לכולם לצלם, כמעט בכל זמן ובכל מקום, ולשתף את התמונות עם קהל רחב. הצילום מעודד יצירתיות, תקשורת ודו-שיח עם הסביבה. הוא מפתח יכולת התבוננות באנשים ומקומות, מזוית ופרספקטיבה חדשות. הצילום מעודד סקרנות, ניסוי ותהייה וחשיבה מקורית.
מטרת הסדנה היא להנגיש את נושא הצילום ולאפשר לכל אחד לצלם תמונות יפות, מענינות ויצירתיות, בעזרת הסמארטפון בלבד. הפעילות הינה קלה ומשחררת, ובו זמנית משלבת יצירתיות ולמידה. בסדנה זו נתרכז בהבנת הראייה הצילומית, וטכניקות צילום והמפתח לתמונות מוצלחות. כמו כן, יושם דגש על עריכה ועיבוד התמונות.

תאריכי מפגשים

פוטותרפיה, ימי ד’ 16:30-21:00
מפגש 121.10.20
מפגש 228.10.20
מפגש 34.11.20
מפגש 411.11.20
מפגש 518.11.20
מפגש 625.11.20
מפגש 72.12.20
מפגש 89.12.20
דילוג16.12.20 חנוכה
מפגש 923.12.20
מפגש 1030.12.20
מפגש 116.1.21
מפגש 1213.1.21
מפגש 1320.1.21
מפגש 1427.1.21
מפגש 153.2.21
מפגש 1610.2.21
מפגש 1717.2.21
מפגש 1824.2.21
מפגש 193.3.21
מפגש 2010.3.21
מפגש 2117.3.21
מפגש 2224.3.21
פסחפסח 31.3.21
מפגש 237.4.21
דילוגיום הזכרון 14.4.21
מפגש 2421.4.21
מפגש 2528.4.21
בהנחיית: ניהול אקדמי – ירדן כרם
yarden_cerem

ניהול אקדמי – ירדן כרם

מרכזת שני תחומי לימוד במרכז הישראלי ללימודי גוף נפש: התמקדות ופוטותרפיה. מוסמכת להוראת התמקדות מטעם המרכז להתמקדות הבינלאומי, מרצה על ההתמקדות בכנסים אקדמאים ובארגונים שונים. מטפלת בקליניקה פרטית דרך הגישות: התמקדות, S.E., הקומי, גרינברג, פאולה. מדריכה בגישה ההתייחסותית. חברה בארגון הישראלי ובאיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית. הקימה את ביה”ס פוקוס, ביה”ס למקצועות הפוטו והוידאו תרפיה, בנתה את תכנית הלימודים והייתה המנהלת האקדמית הראשונה ומנהלת המרכז הטיפולי במרכז לוידאו תרפיה, ביה”ס מעלה. מפתחת תוכניות לימוד ומודלים לעבודה טיפולית באמצעות הוידאו והקולנוע. מבין כותבי הספר Video and Filmmaking as Psychotherapy Research and Practice, U.S.A: Routledge.

בעלת תואר MFA בקולנוע וטלוויזיה, MA במסלול לטיפול בהבעה ויצירה ו BA בפילוסופיה כללית ויהודית. הפיקה שני סרטים תיעודיים – “ריבועים של קרטון” (היתה שותפה לבימוי, תסריט וצילום) ו- “הדר – החופש לעשות”.

בהנחיית: ד”ר צביקה תורן
צביקה תורן

ד”ר צביקה תורן

פסיכולוג וצלם אמנותי, מנחה קורסים וסדנאות במוסדות אקדמיים רבים ובכנסים מקצועיים, שתי תערוכות (“שורשים וכנפיים”, “מחול הוא השפה הסודית של הנפש”), מאמרים מקצועיים על פוטותרפיה, וספר חדש “בצלמנו כדמותנו” המאגד צילום וטיפול.

בהנחיית: גלעד בנארי
גלעד בנארי

גלעד בנארי

קופירייטר עם מצלמה. צלם ומורה לצילום יצירתי למעלה מעשר שנים בבתי הספר המובילים לצילום בישראל. מלמד צילום במסגרת פוטותרפיה וצילום רגשי מ 2013. גלעד בוחן את המציאות בעיניים של אמן קונספטואלי והמצלמה היא לא יותר מכלי להשגת המטרה. צילום יצירתי מפגיש אותנו עם עצמנו. אנחנו משחררים את ציפור הנפש שלנו והיא חוזרת אלינו בכל תמונה שנצלם.

בהנחיית: נטלי בן ישראל
נטלי בן ארי

נטלי בן ישראל

הינה מייסדת ומנחת המסלול הדו שנתי ללימודי פוטותרפיה במכללה האקדמית גליל מערבי.
תרפיסטית בהבעה ויצירה M.A. Lesley University ופוטותרפיסטית PhotoTherapy Techniques Training הכשרה תחת ג’ודי וייסר מייסדת תחום הפוטותרפיה B.F.A. בקולנוע וטלוויזיה אוניברסיטת תל אביב.
בעלת ניסיון עשיר בטיפול והנחיית קורסים וסדנאות לילדים, בני נוער ומבוגרים והינה צלמת ותרפיסטית המתמחה בעבודה פורצת דרך עם נשים ונערות בדגש על דימוי הגוף הנשי באמצעות המצלמה.

בהנחיית: שיבי איסמן
שיבי איסמן

שיבי איסמן

מייסדת המכון הישראלי לחקר ויזואלי, מתמחה בתקשורת ויזואלית, וחלוצת תחום הסוציולוגיה הויזואלית בארץ. מפתחת, מרצה ומנחה בשיטות מחקר, טיפול ויישום של חקר ויזואלי באמצעות מצלמה על פי שיטת “לצלם סיפור”. בעלת תואר ראשון בתקשורת מאוניברסיטת מונטקלייר (ארה”ב), תואר שני בחינוך ותקשורת אמנותית מואניברסיטת ניו יורק (ארה”ב) ומועמדת לדוקטורט בביה”ס לחינוך של אותה אוניברסיטה. התגוררה ועבדה במשך קרוב לעשרים שנה בניו יורק שם עסקה בתקשורת ומדיה כמפיקה ברשת הטלוויזיה האמריקאית NBC, דוברת שגריר ישראל המשלחת הישראלית לאו”ם, ובעלת עסק עצמאי לפיתוח אסטרטגיות תקשורת חובקות מדיה לעסקים ולארגונים.

בהנחיית: ירון בן חורין,
ירון בן חורין

ירון בן חורין

מצלם אמנותית מגיל 16. שירת ביחידת ההסרטה של חיל חינוך כבמאי ועורך.
לימודי צילום ב – School of Visual Arts, NY. ניסיון מקצועי של 30 שנים בצילום, בימוי, עריכה והפקה – בעיקר קליפים ופרסומות.
בעל תואר MBA מאונברסיטת Oxford Brookes, UK. מנחה סדנאות צילום בחו”ל מטעם אשת טורס.
כותב ל”הארץ אונליין” על צילום בסמארטפוון. פעיל בקהילות הצילום ברשתות החברתיות – Instagram, EyeEm, 500px, Tumblr.
ה-“אני מאמין” של בן חורין: ע”י הקניית האהבה שלי לצילום למשתתפים המסר שמועבר הוא: כל אחד יכול לפתח יצירתיות, במיוחד כשאין חסמים טכנולוגיים בפניכם.
היו יצירתיים והסתכלו על העולם סביבכם באור חדש ומקורי. את הלמידה הזאת קחו איתכם לכל תחום ומקום שתגיעו אליו בחיים.

בהנחיית: הראל סטנטון
הראל סינטון

הראל סטנטון

פוטותרפיסט ארגוני, צלם ״מסע אחר״ ומרצה בינלאומי. מנחה סדנאות פיתוח ארגוני המתבססות על חוויה חזותית עוקפת קוגניציה. להראל נסיון עשיר של מאות הרצאות וסדנאות בחברות וארגונים בארץ ובעולם.

שבטי ישראל 103, רמת השרון, ישראל

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ניהול אקדמי – ירדן כרם

גלילה למעלה