פוטותרפיה | שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

תאריך הפתיחה הקרוב: 23/12/2020
מספר מפגשים: 25
שעות אקדמיות: 150

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

תקציר הקורס

תכנית הלימודים כוללת למידה תאורטית ומעשית של החיבור בין טיפול אישי וקבוצתי עם תמונות, ביטוי עצמי רגשי דרך הצילום, עבודה קהילתית עם צילום ככלי המאפשר לבטא את הפרט ואת הקהילה כולה דרך חקירת הדימוי המצולם והבנת כוחה של התקשורת הויזואלית.

הקורס מבוסס על התנסות אישית, קבוצתית, ולימוד תיאוריות וטכניקות. בקורס יש מגוון רחב של מנחים, המציעים נקודות מבט שונות בתחום הפוטותרפיה.
המפגש עם מגוון המנחים מאפשר לכל תלמיד למצוא את עבודת הפוטותרפיה שאליה הוא מתחבר ואיתה הוא רוצה להמשיך הלאה בחייו במטפל, מחנך, מדריך, מאמן וכל חיבור אחר.

,We do not see things as they are

We see things as we are

ימי רביעי | בין 16:30 – 21:00 | החל ב-23.12.20

לפרטים והרשמה מוזמנים.ות ליצור עמנו קשר
072-3942557 | mindbody@mindbody.co.il

לאור המצב נפתחה סדרה בששה מפגשים: פוטותרפיה – תיאוריה והתנסות
בהנחיית: ד”ר צביקה תורן וד”ר רבקה הלל לביאן

הסדרה תתקיים אונליין ב-ZOOM עם שירות עוטף ותמיכה טכנית
בימי רביעי | בין השעות 17:15 – 20:30 | החל ב-4.11.20


*ניתן להירשם לסדרת המבוא בלבד*
לפרטים על הסדרה – לחצו כאן

המעוניינים להצטרף לקורס הפרונטלי או לסדרה מתבקשים למלא שאלון פרטים אישיים או ליצור עימנו קשר.

 

מידע מלא: פוטותרפיה | שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

בכל תצלום יש שלושה סיפורים:

סיפורו של האובייקט המצולם,

סיפורו של הצלם שבחר לצלם את

האובייקט הזה על הרקע הזה,

והסיפור שאנחנו הצופים

משליכים על התצלום

(Akeret, 2000)

פוטותרפיה – שימוש בצילום להאצה, הרחבה והעמקה של תהליכים לשיפור איכות החיים. עצם פעולת הצילום יכולה להיות פעולה חיונית לצמיחה, התבוננות בצילומים קיימים מן העבר ושיתוף בצילומים שנעשים במהלך המפגשים ובין המפגשים- כל אלה כלולים בפוטותרפיה.

אין בישראל ובעולם מקצוע רשמי הקרוי “פוטו-תרפיסט”, על כן אין בארץ ובעולם תעודה אקדמית או מקצועית המסמיכה ב”פוטותרפיה”. הקורס גם אינו מכשיר להיות “פסיכו-תרפיסט”, אולם יש תעודה המעידה על לימודים וסיום קורס ועמידה בחובות הקורס.

מה ניתן להרוויח מהקורס הזה?- א. צמיחה והתפתחות אישית, כתוצאה מהתהליך האישי והקבוצתי. ב. העשרת ארגז הכלים בכלי מרענן, לא שיגרתי ורב עוצמה, למי שעוסקים בחינוך, יעוץ, אימון ופסיכותרפיה. ג. הגברת הרגישות ויכולת ההתבוננות בתמונות ובשדה החיים.

למי מיועד הקורס?

א. מי שהצילום מושך אותו, שהשפה הצילומית “מדברת” אליו.
ב. מי שמתעניין בנפש האדם, ומעוניין להבין לעומק ולרוחב ולעשות למען נפשו ונפשות אחרות.
ג. מי שמוכן לחשיפה עצמית המהווה נדבך חשוב בתהליך הלמידה, וסקרן ללמוד.

המפגשים מתקיימים מדי יום ד’ בשעות 16:30 עד 21:00 החל ב21/10.
אין צורך במצלמה מקצועית, אפשר לצלם במצלמת הטלפון החכם.
הקורס אינו קורס צילום ואין דגש על טכניקות צילום ואיכות התמונה.
אין צורך לבוא עם “מומחיות בצילום”, כדאי לבוא עם סקרנות, פתיחות, נכונות, יצירתיות, התמסרות לתהליך והשקעת זמן ומחשבה.

המודולות הנלמדות בתכנית:

א. פוטותרפיה לרוחב ולעומק
מרצים: דר’ צביקה תורן וגלעד בנארי

ב. נראות והשמעת קול באמצעות Photovoice
מרצה: דר’ רבקה הלל-לביאן

ג. כמוסות חיינו
מרצה: דנה בירן

ד. אימון והעצמה בעזרת מצלמה – Photo empowerment
מרצה: דגנית גרינדלר

ה. פוטותרפיה ארגונית חינוכית
שם המרצה: הראל סטנטון

ו. צילום ועריכה בסמארטפון
שם המרצה: ירון בן-חורין

תוכן היחידות בהרחבה:

א. פוטותרפיה לרוחב ולעומק | דר’ צביקה תורן וגלעד בנארי

קורס זה יכלול סדרת מפגשים בהם נלמד להיעזר בפעולת הצילום ובתוצר הצילום (תצלום) כדי להכיר את עצמנו, להציב לעצמנו יעדים להשבחה והעצמה, לעשות דברים שטרם עשינו כדי להיות במקום שמעולם לא היינו.
הצילום משמר רגע חולף, מאפשר להתבונן היטב בפרטים של הרגע ההוא. סדרת צילומים נותנת אפשרות לבדוק האם יש מרכיב מסויים המופיע ברוב התמונות ומצביע על נושא מעסיק ולא-פתור. צילום לאורך תקופה מזמין אותנו לפגוש את השינויים שחלו בנו, אם אנחנו אוהבים אותם או שמא נסחפנו למקום שאיננו חפצים להיות בו.

נפגוש צילומי ילדות, צילומים משפחתיים, ודיוקן עצמי. צילומים שכבר צולמו וצילומים שנבצע עכשו. המפגשים ישלבו חוויות ולמידה תיאורטית, ברובד האישי, הקבוצתי והמקצועי-אקדמי. מאמרים רלוונטיים יחולקו לאורך הקורס.

ב. ניראות והשמעת קול באמצעות Photovoice / דר’ רבקה הלל-לביאן
תיאור הקורס: Photovoice היא מתודולוגיה במחקר איכותני שבאמצעותה אנשים יכולים לזהות, לייצג, ולשפר את קהילתם. Photo voice פותחה על ידי Wang and Burris (1994) באמצעותה חוקרים מספקים מצלמות למשתתפים כדי שיוכלו לתעד נושאים חשובים להם באמצעות השימוש בצילום. טכניקה זו גם מציעה למשתתפים דרכים חדשות ורפלקטיביות לתפיסת העולם שסביבם וכן דרך לחקור את סביבתם ולייצגה במטרה לפעול לשינוי כחלק מפרקטיקה של העצמה אישית וחברתית. נראות והשמעת קול הם צרכים בסיסיים של כל אדם כמו גם הצורך בשייכות. השימוש בשיטות צילום עשוי לעזור לקבוצות לעזור בהדגשת יכולת הפעולה והחוסן שלהם ולא את היותם פגיעים. מטרת הקורס לחשוף את הסטודנטים לדרך להעצמה אישית וחברתית של יחידים וקבוצות, תוך אפשרות להתנסות בדרך זו בעצמם.

ג. כמוסות חיים – חשיפה כפולה כמסע פוטותרפי / דנה בירן
בקורס נעסוק בתמונות כשכבות, מהן מורכב העצמי שלנו.

נפתח את היכולת להתבוננות מודעת באמצעות שימוש בתמונות ילדות ועבר, שילוב טקסט ותמונה, דיוקן עצמי מעצים ומשמעותי והשילוב של כל האלמנטים האלו ליצירת תמונה רבת שכבות המדייקת את העצמי שלנו.

ד. אימון והעצמה בעזרת מצלמה – Photo empowerment / דגנית גרינדלר
המצלמה היא כלי המאפשר הבעה אישית להעברת רגשות וערוץ חשוב לביטוי ותקשורת. הכלי מאפשר מודעות עמוקה המסייעת בפתרון בעיות סוגיות ומצבי קונפליקט. הצילום מאפשר עצירה ומפגש, פסק זמן להתבונן על החיים מנקודת מבט אחרת. המצלמה משמשת ככלי לתיעוד והבעה אישית רגשית, ומאפשרת לשפר את הדימוי העצמי שלו ולגלות בעצמו יכולות וחוזקות.
בקורס נבין את מקומה של האומנות ככלי הבעתי ללמידה משמעותית. התמונה ככלי השלכתי ושילוב עבודה עם קלפים. בנוסף, הקורס יציג כלים אימוניים להעצמה אישית בעזרת מושגי יסוד מעולם הצילום ומעולם האימון.
בקורס נבחן מעולם האימון ונשלבם באמנות הצילום, כמדיום לא וורבאלי ליצירת דיאלוג, התבוננות מעמיקה פנימה והרחבת נקודת המבט, תוך הצגה עצמית ומפגש לא שיפוטי ואותנטי עם האחרים.

ה. פוטותרפיה ארגונית חינוכית | הראל סטנטון

פוטותרפיה ארגונית היא תהליך צילום מודע המאפשר לעבד נושאים מהותיים ולחלץ תובנות ממקום של רגש ואינטואיציה. המבט המודע דרך מסך המצלמה מדמה ראייה דרך משקפיים חדשים. המעבר מראיית תלת מימד לדו מימד מחייב התבוננות רעננה ושינוי פרספקטיבה.
המהפכה הטכנולוגית הפכה את כולנו לצלמים בטלפון. הצילום הוא האומנות הזמינה ביותר. השפה הוויזואלית זמינה ונגישה לכולם. אנשים משתמשים בסמרטפון כגדג’ט מבלי להיות מודעים שהם מדברים בשפת האומן.

הייחוד של עבודת הפוטותרפיה בארגונים הוא באפשרות הניתנת למנהלים, עובדים ואנשי חינוך ליצור שיח ממקום של רגש ואינטואיציה באמצעות כלי טכנולוגי זמין לכולם. תהליך הצילום (בניגוד לקלפים) מאפשר פוקוס ואת דיוק האמירה. תהליך העבודה מתבצע בשלבים – המשתתף יכול להתחיל לעבוד עם דימוי ואמירה מסוימים ובמהלך העבודה להתבונן עליה, לדייק אותה ובמידת הצורך, לעבור לדימוי אחר ולמשמעויות אחרות.

תהליך מתמשך זה מרחיב את ההכרות שלנו עם התת-מודע ומצמצם את הפער בין הראש והלב, כך שהם “נפגשים באמצע” – בעיניים.

בקורס נלמד כיצד לעבוד עם המצלמה והפוטותרפיה ככלי לשינוי זוויות התבוננות ויצירת שיח כנה ואינטואיטיבי בארגונים ובחינוך.

ו. צילום ועריכה בסמארטפון | ירון בן חורין

מהפכת הסמארטפון מאפשרת לכולם לצלם, כמעט בכל זמן ובכל מקום, ולשתף את התמונות עם קהל רחב. הצילום מעודד יצירתיות, תקשורת ודו-שיח עם הסביבה. הוא מפתח יכולת התבוננות באנשים ומקומות, מזוית ופרספקטיבה חדשות. הצילום מעודד סקרנות, ניסוי ותהייה וחשיבה מקורית.

מטרת הסדנה היא להנגיש את נושא הצילום ולאפשר לכל אחד לצלם תמונות יפות, מענינות ויצירתיות, בעזרת הסמארטפון בלבד. הפעילות הינה קלה ומשחררת, ובו זמנית משלבת יצירתיות ולמידה. בסדנה זו נתרכז בהבנת הראייה הצילומית, וטכניקות צילום והמפתח לתמונות מוצלחות. כמו כן, יושם דגש על עריכה ועיבוד התמונות.

על הקורס

הקורס בהיקף  150  שעות אקדמיות.
הלימודים יישלבו תאוריה, תרגול בזוגות ובקבוצה ופרקי זמן לשאלות ודיון קבוצתי, בין השיעורים יישלחו חומרי העשרה ותרגול בית, אנו מבקשים מהלומדות/ים להמשיך את התהליך הלימודי גם בין המפגשים באמצעות החומרים והתרגולים הללו

קבלת תעודה מותנית בהשתתפות של לפחות 80% מהיקף הקורס.
הקבלה לקורס בכפוף לעמידה בתנאי הקבלה ולאחר ראיון אישי.

לדוגמאות לטיפול וליווי ריגשי בכלים של פוטותרפיה היכנסו לקישור הזה

ירדן כרם

ניהול אקדמי – ירדן כרם

מרכזת שני תחומי לימוד במרכז הישראלי ללימודי גוף נפש: התמקדות ופוטותרפיה. מטפלת בקליניקה פרטית. מדריכה בגישה ההתייחסותית. חברה בארגון הישראלי ובאיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית. בנתה את תכנית הלימודים והייתה המנהלת האקדמית הראשונה ומנהלת המרכז הטיפולי במרכז לוידאו תרפיה, ביה”ס מעלה. מפתחת תוכניות לימוד ומודלים לעבודה טיפולית באמצעות הוידאו והקולנוע. מבין כותבי הספר Video and Filmmaking as Psychotherapy Research and Practice, U.S.A: Routledge. הפיקה שני סרטים תיעודיים – “ריבועים של קרטון” (היתה שותפה לבימוי, תסריט וצילום) ו- “הדר – החופש לעשות”.

בהנחיית: דר’ צביקה תורן
דר' צביקה תורן

דר’ צביקה תורן

פסיכולוג וצלם אמנותי, מנחה קורסים וסדנאות במוסדות אקדמיים רבים ובכנסים מקצועיים, חמש תערוכות (ביניהן: “שורשים וכנפיים”, “מחול הוא השפה הסודית של הנפש”), מאמרים מקצועיים על פוטותרפיה, וספר חדש “בצלמנו כדמותנו” המאגד צילום וטיפול. בעל האתר “פסיכולוגיה וצילום”.

בהנחיית: גלעד בנארי
גלעד בנארי

גלעד בנארי

קופירייטר עם מצלמה. צלם ומורה לצילום יצירתי למעלה מעשר שנים בבתי הספר המובילים לצילום בישראל. מלמד צילום במסגרת פוטותרפיה וצילום רגשי מ 2013. גלעד בוחן את המציאות בעיניים של אמן קונספטואלי והמצלמה היא לא יותר מכלי להשגת המטרה. צילום יצירתי מפגיש אותנו עם עצמנו. אנחנו משחררים את ציפור הנפש שלנו והיא חוזרת אלינו בכל תמונה שנצלם.

בהנחיית: דר’ רבקה הלל-לביאן
דר' רבקה הלל-לביאן

דר’ רבקה הלל-לביאן

מרצה בכירה וחוקרת, משמשת כראש תוכנית התואר השני בחינוך מיוחד במכללת לוינסקי לחינוך.
משלבת בין Photovoice והגישה הנרטיבית הן במחקר והן כדרך חיים, שילוב שפיתחה ויישמה הן בפעילות מחקרית, הן בהיבט פרקטי חברתי-קהילתי.
מובילה ומנחה מתנדבים בקהילה בשיטת Photovoice דרך עמותת   Photo is:rael ומרצה בתוכניות לווידאו תרפיה ופוטו תרפיה באוניברסיטת תל אביב.

בהנחיית: דנה בירן
דנה בירן

דנה בירן

מלווה תהליכים בפוטותרפיה ותקשורת חזותית מזה כעשר שנים ומנחת קבוצות. מפיקת טלוויזה במיל’.
המייסדת והבעלים של שלג סדנאות – חברה ארצית לסדנאות פוטותרפיה ופוטוסינרגיה.
מלווה תהליכים ומנחה א.נשי טיפול וחינוך מכל התחומים וקבוצות תהליכיות במגוון אוכלוסיות. מנחת קורסי  פוטותרפיה אונליין ומרצה על פוטותרפיה במגוון מסגרות לימודיות.

בהנחיית: ירון בן-חורין
ירון בן-חורין

ירון בן-חורין

מצלם אמנותית מגיל 16. שירת ביחידת ההסרטה של חיל חינוך כבמאי ועורך.
לימודי צילום ב – School of Visual Arts, NY. ניסיון מקצועי של 30 שנים בצילום, בימוי, עריכה והפקה – בעיקר קליפים ופרסומות. בעל תואר MBA מאונברסיטת Oxford Brookes, UK. מנחה סדנאות צילום בחו”ל מטעם אשת טורס.
כותב ל”הארץ אונליין” על צילום בסמארטפוון. פעיל בקהילות הצילום ברשתות החברתיות – Instagram, EyeEm, 500px, Tumblr.
ה”אני מאמין” של ירון: ע”י הקניית האהבה שלי לצילום למשתתפים כל אחד יכול לפתח יצירתיות, במיוחד כשאין חסמים טכנולוגיים בפניכם. היו יצירתיים והסתכלו על העולם סביבכם באור חדש ומקורי. את הלמידה הזאת קחו איתכם לכל תחום ומקום שתגיעו אליו בחיים.

בהנחיית: דגנית גרינדלר
דגנית גרינדלר

דגנית גרינדלר

M.A. ב”הנחיית קבוצות ושינוי חברתי בשילוב אמנויות” מטעם המכללה לחברה ואומנויות נתניה.
מורה בחינוך המיוחד, מרצה ומנחה בהשתלמויות צוותי הוראה וטיפול , פיתוח תהליכי למידה והעצמת מורים ולומדים בשילוב מצלמה.
בעלת ניסיון של 30 שנים בהוראה בחינוך המיוחד, עם התמחות בעבודה עם ילדים ונוער בסיכון, הפרעות רגשיות נפשיות, ילדים ונוער תקשורתיים (ASD), בעיות התנהגות, ואוכלוסיות קצה.
מרכזת התוכנית “אימון העצמה ומצלמה”, שזכתה בפרס רקנטי צ’ייס היוקרתי בחסות משרד החינוך.
מנחת קבוצות “דיאלוג עם מצלמה” להעצמה ואימון מעגלי נשים.

 

בהנחיית: הראל סטנטון
הראל סטנטון

הראל סטנטון

פוטותרפיסט ארגוני, צלם ״מסע אחר״ ומרצה בינלאומי. מנחה סדנאות פיתוח ארגוני המתבססות על חוויה חזותית עוקפת קוגניציה. להראל נסיון עשיר של מאות הרצאות וסדנאות בחברות וארגונים בארץ ובעולם.

שבטי ישראל 103, רמת השרון, ישראל

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

סדנת הכרות עם התכנית לפסיכותרפיה מזרח-מערב | נוכחות וחיוניות | מועד חדש יפורסם בקרוב

סדנת ההכרות לקראת שנה”ל הקרובה בתוכנית-ההכשרה ‘פסיכותרפיה מזרח מערב-  נוכחות וחיוניות’ נועדה לאפשר למתעניינים ולנרשמים להכיר את התכנים, אופני-הלימוד והרציונל של הלימוד במהלך שלוש השנים.

בהנחיית: ד”ר יורי סלע, נעמי אורבך-שבילי, רונית מלכין, איילה זלצמן
מועד חדש יפורסם בקרוב

קרא עוד »

פוטותרפיה | שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

קורס העמקה פרונטלי – למידה מעשית ותאורטית של טיפול אישי וקבוצתי באמצעות צילום.

ניהול אקדמי: ירדן כרם
מנחים: ירדן כרם, דר’ צביקה תורן, גלעד בנארי, דר’ רבקה הלל-לביאן, דגנית גרינדלר, ירון בן חורין, הראל סטנטון

קורס העמקה פרונטלי
תחילת קורס: 23.12.20

סדרת מבוא אונליין: פוטותרפיה – תיאוריה והתנסות בשישה מפגשים תתחיל ב-4.11.20

קרא עוד »
גלילה למעלה

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.