פוטותרפיה | שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

בהנחיית: ירדן כרם וסגל מנחים מומחים
תאריך הפתיחה הקרוב: 27/10/2021
תאריך סיום: 18/05/2022
מספר מפגשים: 25
שעות אקדמיות: 134

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

תקציר הקורס

תכנית הלימודים כוללת למידה תאורטית ומעשית של החיבור בין טיפול אישי וקבוצתי עם תמונות, ביטוי עצמי רגשי דרך הצילום, עבודה קהילתית עם צילום ככלי המאפשר לבטא את הפרט ואת הקהילה כולה דרך חקירת הדימוי המצולם והבנת כוחה של התקשורת הויזואלית.

הקורס מבוסס על התנסות אישית, קבוצתית, ולימוד תיאוריות וטכניקות. בקורס יש מגוון רחב של מנחים, המציעים נקודות מבט שונות בתחום הפוטותרפיה. המפגש עם מגוון המנחים מאפשר לכל תלמיד למצוא את עבודת הפוטותרפיה שאליה הוא מתחבר ואיתה הוא רוצה להמשיך הלאה בחייו במטפל, מחנך, מדריך, מאמן וכל חיבור אחר.

,We do not see things as they are

We see things as we areהקורס סגור להרשמה
מועד חדש יפורסם בהמשך

מוזמנים.ות ליצור עמנו קשר
072-3942557 | mindbody@mindbody.co.il

מידע מלא: פוטותרפיה | שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

בכל תצלום יש שלושה סיפורים:

סיפורו של האובייקט המצולם,

סיפורו של הצלם שבחר לצלם את

האובייקט הזה על הרקע הזה,

והסיפור שאנחנו הצופים

משליכים על התצלום

(Akeret, 2000)

פוטותרפיה – שימוש בצילום להאצה, הרחבה והעמקה של תהליכים לשיפור איכות החיים. עצם פעולת הצילום יכולה להיות פעולה חיונית לצמיחה, התבוננות בצילומים קיימים מן העבר ושיתוף בצילומים שנעשים במהלך המפגשים ובין המפגשים- כל אלה כלולים בפוטותרפיה.

אין בישראל ובעולם מקצוע רשמי הקרוי "פוטו-תרפיסט", על כן אין בארץ ובעולם תעודה אקדמית או מקצועית המסמיכה ב"פוטותרפיה". הקורס גם אינו מכשיר להיות "פסיכו-תרפיסט", אולם יש תעודה המעידה על לימודים וסיום קורס ועמידה בחובות הקורס.

מה ניתן להרוויח מהקורס הזה?- א. צמיחה והתפתחות אישית, כתוצאה מהתהליך האישי והקבוצתי. ב. העשרת ארגז הכלים בכלי מרענן, לא שיגרתי ורב עוצמה, למי שעוסקים בחינוך, יעוץ, אימון ופסיכותרפיה. ג. הגברת הרגישות ויכולת ההתבוננות בתמונות ובשדה החיים.

למי מיועד הקורס?

א. מי שהצילום מושך אותו, שהשפה הצילומית "מדברת" אליו.
ב. מי שמתעניין בנפש האדם, ומעוניין להבין לעומק ולרוחב ולעשות למען נפשו ונפשות אחרות.
ג. מי שמוכן לחשיפה עצמית המהווה נדבך חשוב בתהליך הלמידה, וסקרן ללמוד.

המפגשים מתקיימים מדי יום ד' בשעות 16:30 עד 21:00 החל ב 27.10.21
אין צורך במצלמה מקצועית, אפשר לצלם במצלמת הטלפון החכם.
הקורס אינו קורס צילום ואין דגש על טכניקות צילום ואיכות התמונה.
אין צורך לבוא עם "מומחיות בצילום", כדאי לבוא עם סקרנות, פתיחות, נכונות, יצירתיות, התמסרות לתהליך והשקעת זמן ומחשבה.

לחצ/י כאן לסרטון: ד"ר צביקה תורן מספר על פוטותרפיה – שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה.

לחצ/י כאן לסרטון: ד"ר רבקה הלל לביאן מספרת על PHOTOVOICE – שימוש בתמונות להשמעת קול כחלק מהמיומנויות של פוטותרפיה.


המודולות הנלמדות בתכנית:

א. פוטותרפיה לרוחב ולעומק
מרצים: ד"ר צביקה תורן וגלעד בנארי

ב. נראות והשמעת קול באמצעות Photovoice
מרצה: ד"ר רבקה הלל-לביאן

ג. כמוסות חיינו
מרצה: דנה בירן

ד.  הלכה ומעשה בפוטותרפיה
מרצה: ד"ר טלי גורלי טוראל

ה. פוטותרפיה ארגונית חינוכית
שם המרצה: הראל סטנטון

ו. צילום ועריכה בסמארטפון
שם המרצה: ירון בן-חורין

תוכן היחידות בהרחבה:

א. פוטותרפיה לרוחב ולעומק | ד"ר צביקה תורן וגלעד בנארי

קורס זה יכלול סדרת מפגשים בהם נלמד להיעזר בפעולת הצילום ובתוצר הצילום (תצלום) כדי להכיר את עצמנו, להציב לעצמנו יעדים להשבחה והעצמה, לעשות דברים שטרם עשינו כדי להיות במקום שמעולם לא היינו.
הצילום משמר רגע חולף, מאפשר להתבונן היטב בפרטים של הרגע ההוא. סדרת צילומים נותנת אפשרות לבדוק האם יש מרכיב מסויים המופיע ברוב התמונות ומצביע על נושא מעסיק ולא-פתור. צילום לאורך תקופה מזמין אותנו לפגוש את השינויים שחלו בנו, אם אנחנו אוהבים אותם או שמא נסחפנו למקום שאיננו חפצים להיות בו.

נפגוש צילומי ילדות, צילומים משפחתיים, ודיוקן עצמי. צילומים שכבר צולמו וצילומים שנבצע עכשו. המפגשים ישלבו חוויות ולמידה תיאורטית, ברובד האישי, הקבוצתי והמקצועי-אקדמי. מאמרים רלוונטיים יחולקו לאורך הקורס.

ב. ניראות והשמעת קול באמצעות Photovoice / ד"ר רבקה הלל-לביאן
תיאור הקורס: Photovoice היא מתודולוגיה במחקר איכותני שבאמצעותה אנשים יכולים לזהות, לייצג, ולשפר את קהילתם. Photo voice פותחה על ידי Wang and Burris (1994) באמצעותה חוקרים מספקים מצלמות למשתתפים כדי שיוכלו לתעד נושאים חשובים להם באמצעות השימוש בצילום. טכניקה זו גם מציעה למשתתפים דרכים חדשות ורפלקטיביות לתפיסת העולם שסביבם וכן דרך לחקור את סביבתם ולייצגה במטרה לפעול לשינוי כחלק מפרקטיקה של העצמה אישית וחברתית. נראות והשמעת קול הם צרכים בסיסיים של כל אדם כמו גם הצורך בשייכות. השימוש בשיטות צילום עשוי לעזור לקבוצות לעזור בהדגשת יכולת הפעולה והחוסן שלהם ולא את היותם פגיעים. מטרת הקורס לחשוף את הסטודנטים לדרך להעצמה אישית וחברתית של יחידים וקבוצות, תוך אפשרות להתנסות בדרך זו בעצמם.

ג. כמוסות חיים – חשיפה כפולה כמסע פוטותרפי / דנה בירן
בקורס נעסוק בתמונות כשכבות, מהן מורכב העצמי שלנו.

נפתח את היכולת להתבוננות מודעת באמצעות שימוש בתמונות ילדות ועבר, שילוב טקסט ותמונה, דיוקן עצמי מעצים ומשמעותי והשילוב של כל האלמנטים האלו ליצירת תמונה רבת שכבות המדייקת את העצמי שלנו.

ד. הלכה ומעשה בפוטותרפיה / ד"ר טלי גורלי טוראל
במהלך הסמינר נצפה בתיאורי מקרה אשר מאירים את התהליך הפוטותרפי הלכה למעשה.
התיאורים יכללו פעוטות והוריהם, ובוגרים. נעקוב אחר שימושים שונים של המצלמה ותוצרי הצילום בחדר הטיפול.
נבין את הדינמיקה של הטיפול הפסיכודינמי המלווה במצלמה.
נצביע על הייחוד המהותי של טיפול נפשי ריגשי מלווה מצלמה.
בכל מפגש נצפה בתיאור מקרה מצולם, נדון בהיבט המעשי והתיאורטי שלו ונשלים בתרגיל אישי בפוטותרפיה- להמחשה.

ה. פוטותרפיה ארגונית חינוכית | הראל סטנטון
פוטותרפיה ארגונית היא תהליך צילום מודע המאפשר לעבד נושאים מהותיים ולחלץ תובנות ממקום של רגש ואינטואיציה. המבט המודע דרך מסך המצלמה מדמה ראייה דרך משקפיים חדשים. המעבר מראיית תלת מימד לדו מימד מחייב התבוננות רעננה ושינוי פרספקטיבה.
המהפכה הטכנולוגית הפכה את כולנו לצלמים בטלפון. הצילום הוא האומנות הזמינה ביותר. השפה הוויזואלית זמינה ונגישה לכולם. אנשים משתמשים בסמרטפון כגדג’ט מבלי להיות מודעים שהם מדברים בשפת האומן.

הייחוד של עבודת הפוטותרפיה בארגונים הוא באפשרות הניתנת למנהלים, עובדים ואנשי חינוך ליצור שיח ממקום של רגש ואינטואיציה באמצעות כלי טכנולוגי זמין לכולם. תהליך הצילום (בניגוד לקלפים) מאפשר פוקוס ואת דיוק האמירה. תהליך העבודה מתבצע בשלבים – המשתתף יכול להתחיל לעבוד עם דימוי ואמירה מסוימים ובמהלך העבודה להתבונן עליה, לדייק אותה ובמידת הצורך, לעבור לדימוי אחר ולמשמעויות אחרות.

תהליך מתמשך זה מרחיב את ההכרות שלנו עם התת-מודע ומצמצם את הפער בין הראש והלב, כך שהם “נפגשים באמצע” – בעיניים.

בקורס נלמד כיצד לעבוד עם המצלמה והפוטותרפיה ככלי לשינוי זוויות התבוננות ויצירת שיח כנה ואינטואיטיבי בארגונים ובחינוך.

ו. צילום ועריכה בסמארטפון | ירון בן חורין

מהפכת הסמארטפון מאפשרת לכולם לצלם, כמעט בכל זמן ובכל מקום, ולשתף את התמונות עם קהל רחב. הצילום מעודד יצירתיות, תקשורת ודו-שיח עם הסביבה. הוא מפתח יכולת התבוננות באנשים ומקומות, מזוית ופרספקטיבה חדשות. הצילום מעודד סקרנות, ניסוי ותהייה וחשיבה מקורית.

מטרת הסדנה היא להנגיש את נושא הצילום ולאפשר לכל אחד לצלם תמונות יפות, מענינות ויצירתיות, בעזרת הסמארטפון בלבד. הפעילות הינה קלה ומשחררת, ובו זמנית משלבת יצירתיות ולמידה. בסדנה זו נתרכז בהבנת הראייה הצילומית, וטכניקות צילום והמפתח לתמונות מוצלחות. כמו כן, יושם דגש על עריכה ועיבוד התמונות.

עוד על הקורס.. 

הקורס בהיקף 134 שעות אקדמיות.
הלימודים ישלבו תאוריה, תרגול בזוגות ובקבוצה ופרקי זמן לשאלות ודיון קבוצתי, בין השיעורים יישלחו חומרי העשרה ותרגול בית, אנו מבקשים מהלומדות/ים להמשיך את התהליך הלימודי גם בין המפגשים באמצעות החומרים והתרגולים הללו
קבלת תעודה מותנית בהשתתפות של לפחות 80% מהיקף הקורס.
הקבלה לקורס בכפוף למילוי שאלון, עמידה בתנאי הסף ולאחר ראיון אישי.

ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים

לדוגמאות לטיפול וליווי ריגשי בכלים של פוטותרפיה היכנסו לקישור הזה

 

הקורס סגור להרשמה
מועד חדש יפורסם בהמשך 

מוזמנים.ות ליצור עמנו קשר
072-3942557 | mindbody@mindbody.co.il

 

לסילבוס הקורס לחצו כאן >>>>

 

בהנחיית: ירדן כרם וסגל מנחים מומחים
yarden cerem

ניהול אקדמי – ירדן כרם

מרכזת שני תחומי לימוד במרכז הישראלי ללימודי גוף נפש: התמקדות ופוטותרפיה. מטפלת בקליניקה פרטית. מדריכה בגישה ההתייחסותית. חברה בארגון הישראלי ובאיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית. בנתה את תכנית הלימודים והייתה המנהלת האקדמית הראשונה ומנהלת המרכז הטיפולי במרכז לוידאו תרפיה, ביה”ס מעלה. מפתחת תוכניות לימוד ומודלים לעבודה טיפולית באמצעות הוידאו והקולנוע. מבין כותבי הספר Video and Filmmaking as Psychotherapy Research and Practice, U.S.A: Routledge. הפיקה שני סרטים תיעודיים – “ריבועים של קרטון” (היתה שותפה לבימוי, תסריט וצילום) ו- “הדר – החופש לעשות”.

בהנחיית: ד"ר צביקה תורן
תורן

ד"ר צביקה תורן

פסיכולוג וצלם אמנותי, מנחה קורסים וסדנאות במוסדות אקדמיים רבים ובכנסים מקצועיים, חמש תערוכות (ביניהן: “שורשים וכנפיים”, “מחול הוא השפה הסודית של הנפש”), מאמרים מקצועיים על פוטותרפיה, וספר חדש “בצלמנו כדמותנו” המאגד צילום וטיפול. בעל האתר "פסיכולוגיה וצילום".

בהנחיית: גלעד בנארי
בנארי

גלעד בנארי

קופירייטר עם מצלמה. צלם ומורה לצילום יצירתי למעלה מעשר שנים בבתי הספר המובילים לצילום בישראל. מלמד צילום במסגרת פוטותרפיה וצילום רגשי מ 2013. גלעד בוחן את המציאות בעיניים של אמן קונספטואלי והמצלמה היא לא יותר מכלי להשגת המטרה. צילום יצירתי מפגיש אותנו עם עצמנו. אנחנו משחררים את ציפור הנפש שלנו והיא חוזרת אלינו בכל תמונה שנצלם.

בהנחיית: ד"ר רבקה הלל-לביאן
.jpg

ד"ר רבקה הלל-לביאן

מרצה בכירה וחוקרת, משמשת כראש תוכנית התואר השני בחינוך מיוחד במכללת לוינסקי לחינוך.
משלבת בין Photovoice והגישה הנרטיבית הן במחקר והן כדרך חיים, שילוב שפיתחה ויישמה הן בפעילות מחקרית, הן בהיבט פרקטי חברתי-קהילתי.
מובילה ומנחה מתנדבים בקהילה בשיטת Photovoice דרך עמותת   Photo is:rael ומרצה בתוכניות לווידאו תרפיה ופוטו תרפיה באוניברסיטת תל אביב.

בהנחיית: דנה בירן
בירן 1

דנה בירן

מלווה תהליכים בפוטותרפיה ותקשורת חזותית מזה כעשר שנים ומנחת קבוצות. מפיקת טלוויזה במיל'.
המייסדת והבעלים של שלג סדנאות – חברה ארצית לסדנאות פוטותרפיה ופוטוסינרגיה.
מלווה תהליכים ומנחה א.נשי טיפול וחינוך מכל התחומים וקבוצות תהליכיות במגוון אוכלוסיות. מנחת קורסי  פוטותרפיה אונליין ומרצה על פוטותרפיה במגוון מסגרות לימודיות.

בהנחיית: ירון בן-חורין
Picture1 1 e1586847633825

ירון בן-חורין

מצלם אמנותית מגיל 16. שירת ביחידת ההסרטה של חיל חינוך כבמאי ועורך.
לימודי צילום ב – School of Visual Arts, NY. ניסיון מקצועי של 30 שנים בצילום, בימוי, עריכה והפקה – בעיקר קליפים ופרסומות. בעל תואר MBA מאונברסיטת Oxford Brookes, UK. מנחה סדנאות צילום בחו"ל מטעם אשת טורס.
כותב ל"הארץ אונליין" על צילום בסמארטפוון. פעיל בקהילות הצילום ברשתות החברתיות – Instagram, EyeEm, 500px, Tumblr.
ה"אני מאמין" של ירון: ע"י הקניית האהבה שלי לצילום למשתתפים כל אחד יכול לפתח יצירתיות, במיוחד כשאין חסמים טכנולוגיים בפניכם. היו יצירתיים והסתכלו על העולם סביבכם באור חדש ומקורי. את הלמידה הזאת קחו איתכם לכל תחום ומקום שתגיעו אליו בחיים.

בהנחיית: ד"ר טלי גורלי טוראל
גורלי טוראל

ד"ר טלי גורלי טוראל

פסיכותרפיסטית יונגיאנית (אונ' בר אילן)  ופוטותרפיסטית (מוסררה).
התמחות בטיפול אם-תינוק (אונ' תל אביב). בעלת תואר PhD במוסיקולוגיה (אונ' בר אילן).

 

בהנחיית: הראל סטנטון
150x150

הראל סטנטון

פוטותרפיסט ארגוני, צלם ״מסע אחר״ ומרצה בינלאומי. מנחה סדנאות פיתוח ארגוני המתבססות על חוויה חזותית עוקפת קוגניציה. להראל נסיון עשיר של מאות הרצאות וסדנאות בחברות וארגונים בארץ ובעולם.

שבטי ישראל 103, רמת השרון, ישראל

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ירדן כרם וסגל מנחים מומחים

פוטותרפיה | שימוש בצילום בתהליכי טיפול והעצמה

קורס העמקה – למידה מעשית ותאורטית של טיפול אישי וקבוצתי באמצעות צילום.

ניהול אקדמי: ירדן כרם
מנחים: ירדן כרם, ד"ר צביקה תורן, גלעד בנארי, ד"ר רבקה הלל-לביאן, ד"ר טלי גורלי טוראל , ירון בן חורין, הראל סטנטון

הקורס סגור להרשמה 
מועד חדש יפורסם בהמשך  

קרא עוד »
גלילה למעלה

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.