• 072-3942557
  • שבטי ישראל 103 ב', רמת השרון
  • mindbody@mindbody.co.il

התמקדות (Focusing) בקליניקה | קורס ייעודי למטפלים

בהנחיית: ירדן כרם
תאריך הפתיחה הקרוב: 01/11/2020
תאריך סיום: 14/02/2021
מספר מפגשים: 18
שעות אקדמיות: 72
למי זה מתאים: מטפלים.ות מוסמכים.ות

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

תקציר הקורס

“הגוף נוטה תמיד לכיוון של הרגשה טובה יותר. הוא מערכת מורכבת החפצה חיים. גופך יודע מהו כיוון הריפוי והחיים.  אם תקדיש זמן להקשיב לו באמצעות התמקדות הוא יוליך אותך צעד אחר צעד בכיוון הנכון”.
יוג’ין ג’נדלין, מפתח גישת ההתמקדות

 

קורס זה יקנה למטפלים הכרות עמוקה עם עבודה טיפולית דרך החוויה הסומטית – כיצד אנו מזמינים מטופל לשים לב לחוויה שלו, על מנת להגיע להבנות עמוקות היכולות להגיע רק באמצעות הקשבה זו.

 יום א’ | 10:00 – 13:00 | החל ב-1.11.20

המעוניינים.ות להצטרף לתכנית מתבקשים למלא שאלון פרטים אישיים או ליצור איתנו קשר

הטבת הרשמה מוקדמת עד 20.7

לרגל המצב מרכז גוף-נפש מאפשר לשמור מקום בקורס על בסיס דמי רישום בלבד, עם אפשרות לביטול ההשתתפות וקבלת החזר מלא עד חודש מתחילת הקורס. 

מידע מלא: התמקדות (Focusing) בקליניקה | קורס ייעודי למטפלים

קורס זה יקנה למטפלים הכרות עמוקה עם עבודה טיפולית דרך החוויה הסומטית – כיצד אנו מזמינים מטופל לשים לב לחוויה שלו, על מנת להגיע להבנות עמוקות היכולות להגיע רק באמצעות הקשבה זו.

מטרת ההתמקדות הינה גילוי עצמי כדרך לריפוי – חשיפה של מה שנמצא במובלע, מה שמתקיים ברבדים שלא ניתן להגיע אליהם ללא אותה שימת לב מיוחדת אל הגוף.

ההתמקדות הביאה אל השיח הטיפולי שתי טענות רדיקליות:
הטענה הראשונה היא נחיצותו של הגוף בתהליך הטיפולי – חווית החיים קורית בגוף. משמעות חיינו אינה פעולה של מחשבה או רגש, אלא הוויה גופנית (המכילה בתוכה מחשבות ורגשות). בגוף יש ידע אינסופי, תמיד מגיעה אינפורמציה נוספת. הגוף איננו סטאטי – יש בו זרימה ותנועה קדימה. הגוף מכיל את המורכבות הקיימת בחיינו, (לעתים, מעבר למה שנוכל להמשיג – אך נוכל לחוות). הגוף שואב לטוב.

הטענה השניה הינה רדיקלית עוד יותר – שינוי יכול לקרות רק כאשר אנו חווים את המצב כפי שהוא, ללא דחיפה, פרשנות, ריחוק או רצון לשינוי.

לצד טענות אלו, ישנו גילוי נוסף, ומפתיע – והוא ההנאה והסקרנות שיש בתהליך זה, גם כאשר אנו פוגשים חוויות קשות. כאשר אנו מאפשרים למטופלים לחוות ולבטא את החוויה הפנימית העמוקה שלהם, הלך הרוח הינו סקרנות, עניין והירתמות לאקט הטיפולי.

עיקר הקורס הינו הכרות, הבנה והפנמה של מיומנות הליווי של מטופלים בגישת ההתמקדות – האפשרות להפנות את המטופלים אל התחושה הגופנית שלהם, והיכולת לשהות בה וללמוד ממנה, מתוך הלך רוח של קבלה רדיקלית, סקרנות מתעניינת ונוכחות.

הקורס יקנה למטפלים הבנה לגבי מהות הקשר הטיפולי המיוחד הנוצר כאשר המטופל שם לב לחוויה הגופנית העמוקה שלו, והמטפל מעודד אותו להישאר בחוויה וללמוד ממנה על מצבו.

בסיום שלב זה יעמדו המשתתפים בתנאים והניסיון לקבלת תעודת Proficiency as Focusing Partner מטעם המרכז הבינלאומי להתמקדות בניו יורק.

את הקורס תנחה ירדן כרם, אליה מצטרפים שני מנחים אורחים:
דני שראל – פסיכולוג קליני, ינחה שיעור לגבי המפגש המשולש: טיפול התמקדות ואני.
בשיעור נעבוד על האפשרות ועל המורכבות של הניסיון להיעזר בתהליכי התמקדות בטיפול. יובאו דוגמאות של שילובים, וייבחנו קשיים ששילוב כזה עלול לעורר אצל המטפל ואצל המטופל. יובאו דוגמאות של שילובים, וייבחנו קשיים ששילוב כזה עלול לעורר אצל המטפל ואצל המטופל. כרקע מוזמנים לקרוא מאמר על פסיכותרפיה באוריינטציה התמקדותית.

גיל גמזון-קפלר, פסיכולוגית קלינית, תנחה שיעור בנושא התמודדות עם טראומה ורגשות סוערים.
בשיעור נעסוק בנושאים:

  • תגובת הדחק של מערכת העצבים.
  • המודל המרכזי להחלמה מדחק.
  • הגוף כמשאב מרכזי בהתמודדות עם מצבי חיים קשים.
התמקדות למטפלים.ות – ירדן כרם
ימי א’ – 10:00-13:30
מפגש 11.11.20הכרות ראשונית עם ההתמקדות – מהו מקומו של הגוף בתהליך הטיפולי ומהי הפילוסופיה המהפכנית לגבי הגורם העיקרי המביא לשינוי.  הבסיס הפילוסופי וההיסטורי של גישת ההתמקדות. התיאוריה הבסיסית ומושגי היסוד
מפגש 28.11.20ההקשבה + שפת הנוכחות – The presence language  היכולת “להיות ברגע” מתוך עמדה של קשיבות וקבלה ולאפשר למתמקד להיות בהווה על מנת לאפשר לתחושה להתהוות ולעלות למודע
מפגש 315.11.20החשיבות הטיפולית של ההדהוד ועקרונות ההדהוד – א’
מפגש 422.11.20הכרות עם 4 השלבים של סשן התמקדות, הפאוזה, שלב “הכניסה לגוף”,  השימוש במילה “משהו”, מה עושים כאשר מגיעים כמה נושאים, התחושה אודות התחושה, יצירת מגע עם התחושה – הכרות ותיאור.
מפגש 529.11.20יצירת המגע עם התחושה – אמירת שלום והתיידדות.  ההזמנות הראשונות בשלב העמקה עם התחושה.
מפגש 66.12.20שלב העמקת המגע – הזמנות נוספות + העמקת היכולת להיות בנוכחות.
דילוגחנוכה 13.12.20
מפגש 720.12.20ההזמנות של סיום הסשן ומה עושים לאחר שהסשן הסתיים +  איך מסבירים את ההתמקדות למטופל ואיך ניתן לשלב את ההתמקדות בשיח טיפולי
מפגש 827.12.20עקרונות נוספים להדהוד ולהנעה קדימה של התהליך, איך מהדהדים דימוי, מה עושים כאשר כלום לא מגיע, התמקדות על תחושות חיוביות.
מפגש 93.1.21Focusing oriented therapy:  מרחבי ה  I – you – we, תפקידו של המטפל בתהליך ההתמקדות.
מפגש 1010.1.21“רוצה ולא רוצה” – כיצד מפגישים את המתמקד עם הדחפים והחששות העמוקים שלו
מפגש 1117.1.21עבודה טיפולית עם מבקר פנימי הרסני
מפגש 12+1322.1.21, יום ו’, 9:00-15:00שיעור כפול עם דני שראל:   המפגש המשולש: טיפול התמקדות ואני.
דילוגדילוג 24.1.21אין שיעור
מפגש 1431.1.21הכרות עם הפילוסופיה של יוג’ין ג’נדלין והמשמעות שלה בטיפול
מפגש 15+16יום ו’, 9:00-15:00, 5.2.21שיעור כפול עם גיל גמזון קפלר: הגוף כמשאב להתמודדות עם מצבים טראומטיים ורגשות סוערים
מפגש 177.2.21עבודה טיפולית עם מבקר פנימי הרסני – החלק המבוקר
מפגש 1814.2.21שיעור אחרון – סיכום וחלוקת תעודות

 

בהנחיית: ירדן כרם
ירדן כרם

ירדן כרם, מוסמכת להוראת התמקדות מטעם המרכז להתמקדות הבינלאומי, מרצה על ההתמקדות בכנסים אקדמאים ובארגונים שונים. מטפלת בקליניקה פרטית דרך הגישות: התמקדות, S.E., הקומי, גרינברג, פאולה. מדריכה בגישה ההתייחסותית. חברה בארגון הישראלי ובאיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית.

הקימה את ביה”ס פוקוס, ביה”ס למקצועות הפוטו והוידאו תרפיה, בנתה את תכנית הלימודים והייתה המנהלת האקדמית הראשונה ומנהלת המרכז הטיפולי במרכז לוידאו תרפיה, ביה”ס מעלה. מפתחת תוכניות לימוד ומודלים לעבודה טיפולית באמצעות הוידאו והקולנוע. מבין כותבי הספר Video and Filmmaking as Psychotherapy Research and Practice, U.S.A: Routledge.

בעלת תואר MFA בקולנוע וטלוויזיה, MA במסלול לטיפול בהבעה ויצירה ו BA בפילוסופיה כללית ויהודית. הפיקה שני סרטים תיעודיים – “ריבועים של קרטון” (היתה שותפה לבימוי, תסריט וצילום) ו- “הדר – החופש לעשות”.

בהנחיית: דני שראל

דני שראל, פסיכולוג קליני, מטפל באופן פרטי במתבגרים, מבוגרים וזוגות. מדריך בפסיכותרפיה, מדריך ויועץ לצוותים במסגרות חינוכיות וטיפוליות שונות. הגישה הטיפולית פסיכודינמית, מושפע מאד מויניקוט ועם נטייה לגישה ההתייחסותית.

דני שראל הינו מוסמך מטעם מכון ניו יורק להתמקדות. לומד, מלמד, כותב ומרצה על תהליכי התמקדות ועל הבנת תהליכי שינוי והתערבות בטיפול ובהדרכה דרך גישת ההתמקדות.

בהנחיית: גיל גיל גמזון-קפלר
גיל גמזון

גיל גיל גמזון-קפלר פסיכולוגית קלינית מומחית, מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות Somatic Experiencing  ו-EMDR, מתמחה בטיפול בנפגעי טראומה מינית, ילדים ומבוגרים, ומטפלת CBT. נשואה ואם לארבעה ילדים. מחוברת לאדם ולאדמה.

שבטי ישראל 103, רמת השרון, ישראל

השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית ירדן כרם

גלילה למעלה

להרשמה לארועי יום פתוח און ליין

*אנא בחר/י את המפגשים בהם תרצה/י להשתתף, יש לשים לב שלא להירשם למפגשים בשעות חופפות.
** פרטים וקישורים יישלחו במייל.